۵ روش تضمیمی برای کاهش صدای سیستم تهویه مطبوع
کاهش صدای سیستم تهویه مطبوع

۵ روش تضمیمی برای کاهش صدای سیستم تهویه مطبوع

کاهش صدای سیستم تهویه مطبوع می تواند یکی از دغدغه های اصلی افراد باشد. از آنجایی در ساعت های زیاد و فصول متفاوتی از سیستم های تهویه مطبوع استفاده میکنیم، میتوان گفت این دستگاه به یکی از اصلی ترین اعضای یک خانه تبدیل میشود که میتواند با عملکرد مداوم در طی روز آسایش را برای کاربران محیط فراهمیا آن را از آنها صلب کند. یکی از اصلی ترین مشکلات سیستم های تهویه میتواند ایجاد سرو صدا باشد که بسیار آزار دهنده و ناخوشایند است. از این در این محتوا از زرین تهویه به بررسی کاربردی ترین روش های کنترل صدا در سیستم های تهویه خواهیم پرداخت. پس درادامه همراه ما باشید…

۱: از یک تعمیرکار ماهر کمک بگیرید

بدون شک یکی از علایم بروز مشکل در سیستم های تهویه مطبوع را میتوان تولید صدا دانست. اگر اخیرا سیستم شما صدای زیادی تولید میکند این عامل میتواند زنگ خطری برای شما باشد. پس بنابراین بهتر است این مورد را هرگز نادیده نگیرید. و در اولین فرصت با یک تکنسین ماهر در زمینه تعمیرات سیستم های تهویه تماس بگیرید.

یکی از اصلی ترین دلایل ایجاد نویز در سیستم های تهویه خم شدن پره های فن، ورود گرد و غبار و یا زباله به درون دستگاه باشد. این عوامل می توانند سبب اخلال در عملکرد سیستم و یا حتی آسیب رساندن به سایر بخش ها مثل کندانسور شوند. بنابراین بررسی، پیدا کردن و رفع این مشکلات را بهتر است به عهده یک فرد با تجربه بگذارید. تا از بروز مشکلات و خسارات بیشتر جلوگیری نمایید.

شما می توانید برای استفاده از خدمات نصب و یا تعمیرات سیستم های تهویه مطبوع و لوازم خانگی در شهر مشهد با شماره ۳۷۰۲۲_۰۵۱ تماس بگیرید. تا از مشاوره و خدمات ماهرترین تکنسین ها بهره مند شوید.

کاهش صدای سیستم تهویه مطبوع

۲: کاهش صدای سیستم تهویه مطبوع با استفاده از عایق صوتی

گاهی اوغات سیستم های تهویه مطبوع می توانند بنابر مدل و نوع کارکرد پر سر و صدا باشند و این نشان دهنده مشکلی از طرف دستگاه نیست. عاملی مثل نحوه نصب، نوع طراحی و یا سن دستگاه میتواند بر میزان تولید صدای آن اثرگذار باشد. به این خاطر برای کاهش نویز های آزار دهنده باید راهکار دیگری را درنظر گرفت. زیرا حتی جدیدترین مدل های سیستم تهویه مطبوع نیز می توانند بر اثر گذشت زمان و عوامل محیطی صدا تولید کنند.

یکی از راهکارهای موجود برای کاهش صدای سیستم تهویه مطبوع استفاده از یک عایق و یا پوشش استاندارد برای کندانسور دستگاه است. برقرای جریان هوا حتی با وجود عایق کردن یونیت خارجی یکی از مهم ترین نکاتی است که باید آن راحتما درنظر بگیرید. زیرا عایق کاری نامناسب دستگاه میتواند در روند عملکردی آن مشکلاتی را ایجاد کند.

۳: مسائل و مشکلات مربوط به سایز سیستم تهویه را اصلاح کنید

انتخاب یک سیستم تهویه با ابعاد و ظرفیت مناسب می تواند از بسیاری جهات برای شما سودمند باشند. این کار میتواند نقش مهمی در کنترل صدا در سیستم های تهویه و همچنین مدیریت مصرف انرژی و هزینه های مربوط به آن داشته باشد. بنابراین در اولین گام توصیه میشود که در زمان خرید سیستم تهویه به انتخاب ظرفیت مناسب برحسب متراژ فضا دقت کنید. زیرا کارکرد بیش از حد یک سیستم با ظرفیت کم برای گرم کردن و یا خنک کردن یک محیط بزرگ باعث استهلاک دستگاه و در نتیجه تولید سر و صدای زیاد میشود. بنابراین تعویض و جایگزین کردن یک سیستم با یک انتخاب متناسب با فضا را میتوان کاری هوشمندانه دانست.

پیشنهاد میکنم برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انتخاب یک سیستم با ظرفیت سرمایشی(BTU) مناسب و جدول راهنمای آن را در اینجا بخوانید.

و برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ظرفیت هوادهی یا CFM اینجا کلیک کنید.

بررسی تمامی این موارد میتواند در داشتن انتخابی مناسب برحسب نیاز ها و متراژ فضا به شما کمک کنند تا در نهایت دستگاهی سالم‌تر با طول عمر و بهره وری بیشتری داشته باشید.

۴: دستگاه های قدیمتان را با سیستم های نو جایگزین کنید

ممکن است در حال تعویض سیستم های تهویه قدیمی کار دشواری بنظر برسد اما گاهی اوقات تنها راه مواجه با کاهش صدای سیستم تهویه مطبوع جایگزین کردن آن با یک سیستم جدیدتر است. زیرا همانطور که پیشتر اشاره شد در بسیاری از مواقع تعمیر قطعات و بخش های مختلف دستگاه پاسخگو نیست. و در صورتی که پس از مدت زیادی عمر مفید دستگاه تمام شود، آغاز مشکلات شما با بخش ها و قطعات مختلف آن خواهد بود.

بنابراین معمولا پس از ۱۰ سال توصیه میشود تا بر حسب مدل و عملکرد دستگاه برای تعویض آن اقدام نمایید. این کار میتواند حتی از نظر اقتصادی نیز صرفه بیشتری از لحاظ مالی در طولانی مدت داشته باشد. مدل های جدیدتر سیستم های تهویه در بسیاری از ابعاد ازجمله موارد زیر برتری های زیادی دارند:

  • صرفه جویی در مصرف انرژی
  • کنترل رطوبت فضای داخلی
  • افزایش و ارتقا سطح کیفی هوای محیط
  • عدم ایجاد صداهای بلند و نویزهای آزار هنده
کنترل صدا در سیستم های تهویه

۵: کنترل صدا در سیستم های تهویه با انتخاب محل مناسب نصب

درنظرگیری فضایی مناسب برای نصب سیستم های تهویه مطبوع میتواند تا حدود زیادی از شنیده شدن صداهای مزاحم در فضاهای اصلی و محیط های استراحت در خانه جلوگیری نماید. در زمان نصب سیستم های تهویه باید به این نکته توجه کرد که پمپ های کولر یا کمپرسورهای سیستم تهویه میتواند در هنگام عملکردشان صدا تولید کنند. پس قرار دادن این سیستم ها در دورترین موقعیت از اتاق های خواب می تواند در مدیریت و کاهش صدای سیستم تهویه مطبوع تاثیرگذار باشد. همچنین قرار دادن یونیت در راهروها در موقعیت سقف کاذب میتواند باعث انعکاس صدا بوسیله دیوارهای اطراف آن شود.

به خاطر داشته باشید که یک فرد آگاه و باتجربه می تواند کمک بسیاری در جای نمایی و نصب درست سیستم های تهویه مطبوع کند. تا در نهایت به کاهش صدای سیستم تهویه مطبوع در طولانی مدت منجر شود.

در پایان

در این محتوا سعی کردیم تا بررسی راهکارهای موثر و کاربردی در کنترل صدا در سیستم های تهویه به شما در مدیریت این امر کمک کنیم امیدواریم از این محتوا استفاده کرده باشید. کاهش صدای سیستم تهویه مطبوع یکی از مواردیست که آن را نمی توان نادیده رفت. بنابراین بررسی دلایل آن می تواند در تامین آرامش و آسایش شما نقشی کلیدی داشته باشد. لطفا نظرات و سوالاتتون رو با ما به اشتراک بگذارید.