BTU در سیستم تهویه چیست؟ بهمراه آموزش محاسبه ظرفیت سرمایشی
btu در سیستم تهویه چیست؟

BTU در سیستم تهویه چیست؟ بهمراه آموزش محاسبه ظرفیت سرمایشی

ظرفیت برودتی یا btu در سیستم تهویه یکی از مواردیست که باید در خرید سیستم تهویه مطبوع آن را درنظر بگیرید. به طور کلی میتوان گفت که دو مولفه مهم برای محاسبات سیستم های تهویه وجود دارد که در محتوای “بررسی ظرفیت هوادهی سیستم تهویه مطبوع و نحوه محاسبه آن” به یکی از مهم ترین شاخته های شناخت یک سیستم تهویه و میزان قدرت آن پرداختیم. ظرفیت توان برودتی یا BTU از دیگر مواردیست که ممکن است در خرید سیستم تهویه با آن برخورد داشته باشید. بنابراین شناخت آن برای داشتن انتخابی هوشمندانه بسیار ضروری است. پس تا انتهای این محتوا برای بررسی دقیق تر آن همراه ما باشید…

BTU در سیستم تهویه نشان دهنده چیست؟

BTU مخفف واژه British Thermal Unit میباشد که نشان دهنده این است که سیستم تهویه مطبوع مورد نظرتان برای ازین بین بردن گرمای محیط و خنک کردن آن در هر ساعت تا چه میزان انرژی مصرف میکند. این مولفه بسیار برای تعیین سیستم تهویه مورد نظر بر اساس نوع فضا و کارکرد مهم است. بنابراین با دیدن این اعداد نباید ب سادگی از کنار آنها بگذرید. زیرا اگر دستگاه شما انرژی و قدرت کافی برای خنک کردن محیط را نداشته باشد، می تواند آسایش و هزینه هایی که برای آن کرده اید را بیهوده کند.

ظرفیت برودتی به چه معناست

چرا شناخت ظرفیت برودتی سیستم تهویه مطبوع مهم است

یکی از وظایف مهم سیستم های تهویه مطبوع و بخصوص دستگاه هایی مثل کولرگازی که عمدتا برای خنک کردن محیط استفاده میشوند؛ حدف گرما و بوجود آوردن فضاییمطلوب برای فعالیت های روزانه است. عملکرد این سیستم ها به گونه ای است که کویل ها، فن ها و تمامی قطعات دستگاه به عنوان مجموعه ای برای مکش هوای گرم و مرطوب فضا و جایگزین کردن آن با هوایی خنک کار میکنند. این هوا بوسیله یونیت داخلی نصب شده یا کانال کشی ها به سراسر محیط منتقل میشوند.

حال واحد BTU می تواند به شما نشان بدهد که برای این جایگزینی هوا چه میزان انرژی مصرف میکند و به چند ساعت زمان نیاز دارد. به طور مثال اگر ظرفیت برودتی یک سیستم ۱۲۰۰۰ BTU باشد، به معنای آن است که در هر ساعت ۱۲۰۰۰ واحد حرارتی بریتانیا گرما را جذب و آن را به بیرون منتقل و یا با هوای خنک جایگزین میکند.

تهیه یک سیستم با ظرفیت سرمایشی متناسب با اقلیم، نوع فضا، ابعاد ومشخصات آن میتواند در نهایت به کاهش هزینه های انرژی و داشتن خریدی سودمند تر منجر شود. در غیر این صورت با انتخاب سیتمی با ظرفیت سرمایشی بسیار کم یا بسیار زیادتر از حد مورد نیاز می توان باعث هدر رفتن سرمایه شما شود.

نحوه انتخاب و محاسبه ظرفیت سرمایشی مناسب

به طور کلی می توان گفت که یک سیستم تهویه به حدود ۲۰ BTU برای خنک کردن ۱ فوت مربع نیاز دارد. (۱ فوت مربع (Square Foot) معادل ۰.۰۹۲۹۰۳۰۴ مترمربع (Square Meter) است.) پس برای رسیدن به یک نتیجه کلی و حدودی از مقدار مناسب btu در سیستم تهویه که به آن نیاز دارید باید متراژ مربع فضایتان را؛ چه یک اتاق و یا کل فضای منزل در عدد ۲۰ ضرب کنید.

نکته: شما می توانید این کار را با واحد متر مربع انجام دهید و سپس آن را به فوت مربع تبدیل کنید تا به عدد درستی برسید. برای تبدیل واحد می توانید از این سایت کمک بگیرید.

محاسبه btu در سیستم تهویه

به طور مثال اگر شما نیاز به دستگاهی برای خنک کردن فضایی با ۱۴۰۰ فوت مربع ( حدود ۱۳۰ متر مربع) را داشته باشید، سیستم مناسب شما با ظرفیت سرمایشی ۲۸۰۰۰ BTU میباشد. این نکته را درنظر داشته باشید که این محاسبات پاسخی حدودی به شما میدهند. و گاهی اوعات لازم است که نزدیک ترین گزینه موجود به پاسختان را در بین دستگاه های مختلف انتخاب کنید.

یکی از نکاتی که نباید فراموش کنید درنظر گیری شرایط محیطی، تعداد و ابعاد بازشوها، نوع پلان، اقلیم و… میباشد.

این جدول می تواند به صورت تقریبی به شما نشان دهد که برای هر متراژ فضا به چه مقدار btu در سیستم تهویه نیاز دارید.

ابعاد فضا بر حسب متر مربعBTU مورد نیاز
۹ تا ۱۴ متر مربع۵۰۰۰
۱۴ تا ۲۳ متر مربع۶۰۰۰
۲۳ تا ۲۸ متر مربع۷۰۰۰
۲۸ تا ۳۲ متر مربع۸۰۰۰
۳۲ تا ۳۷ متر مربع۹۰۰۰
۳۷ تا ۴۲ متر مربع۱۰۰۰۰
۴۲ تا ۴۶ متر مربع ۱۲۰۰۰
۴۷ تا ۶۵ متر مربع۱۴۰۰۰
۶۵ تا ۹۳ متر مربع ۱۸۰۰۰
۹۲ تا ۱۱۲ متر مربع ۲۱۰۰۰
۱۱۲ تا ۱۳۰ متر مربع ۲۳۰۰۰
۱۳۰ تا ۱۴۰ متر مربع۲۴۰۰۰
۱۴۰ تا ۱۸۶ متر مربع۳۰۰۰۰
۱۸۶ تا ۲۳۲ متر مربع۳۴۰۰۰
برای سهولت محاسبه تمامی واحدها توسط مجموعه زرین تهویه ایرانیان از فوت مربع به متر مربع تبدیل شده است.

شما می توانید با دریافت مشاوره از تکنسین و مسئولان فروش سیستم های تهویه مطبوع متخصص در این زمینه برای انتخاب دستگاه مناسب کمک بگیرید.

در پایان

در این محتوا سعی کردیم با بررسی دقیق مفهوم btu در سیستم تهویه مطبوع و نحوه محاسبه ظرفیت سرمایشی به داشتن انتخابی بهتر کمک کنیم. در انتهای این محتوا شما مطمئنا به این نکته پی برده اید که اهمیت ظرفیت برودتی تا میزان است. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. لطفا نظراتتون رو با ما به اشتراک بگذارید.

شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع وجزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصدر دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید.