تنظیمات فشار بار پکیج‌، برای طول عمر دستگاه لازم است‌
تنظیمات فشار بار پکیج‌

تنظیمات فشار بار پکیج‌، برای طول عمر دستگاه لازم است‌

تنظیمات فشار بار پکیج یک بخش ضروری از دستگاه است‌. فشار بار پکیج یک بخشی است که بعد از نصب پکیج باید دائم کنترل شود‌.

درباره‌ی تنظیمات بار پکیج چه میدانید‌؟ در تنظیم این بخش تجربه‌ای دارید‌؟ نقش اصلی و اساسی فشار بار پکیج چیست‌؟ اساس کار بار پکیج چگونه است‌؟ علت بالا آمدن و یا پایین رفتن بار پکیج چیست‌؟ با تیم تولید محتوای زرین تهویه ایرانیان همراه باشید تا درباره‌ی تنظیمات بار پکیج بیشتر بدانید‌….

تنظیمات فشار بار پکیج‌

مروری بر کارکرد پکیج

قبل از بررسی تنظیمات فشار بار پکیج بهتر است مروری بر کارکرد پکیج داشته باشیم‌. پکیج گرمایش و تهویه مطبوع و همچنین آب گرم فشای محل سکونت شما را تامین میکند‌. و امروزه پکیج دیواری جایگزین موتورخانه‌های مرکزی شده تا استقلال در تنظیم دما در واحد‌ها برقرار باشد‌‌. پکیج با توجه به اینکه فضای کمی را اشغال میکند میتواند تهویه مطبوع را به کمک سازوکاری به نام شوفاژ در محیط به بهارین نحو ممکن انجام دهد‌.

بطور کلی پکیج‌های دیواری که فن داشته باشند برای استفاده مورد تایید هستند‌. پکیج‌ها میتوانند با استفاده از رادیاتور‌، فن کویل‌، گرمایش از کف و با اساس آب گرم‌، تمامی گرمایش را در محیط تقبل کنند‌. در کنار اینها‌، استفاده از دودکش دو جداره برای خروج دود ناشی از کارکرد دستگاه الزامی است و از این طریق هوای مورد نیاز دستگاه از خارج نیز تنظیم میشود و ایمنی را کامل ایجاد میکند‌.

پکیج گرمایشی

این نوع از پکیج‌، در زمستان با استفاده از آب گرم و چرخش در مدار شوفاژ مورد استفاده قرار میگیرد‌. وقتی شیر آب گرم را باز میکنید آب با رد شدن از سنسور‌، فشار میکروسوئیچ را فعال میکند و با ارسال دستور به شیر سه طرفه برقی به کمک برد الکترونیک‌، آب مدار گرم کننده به مبدل حرارتی ثانویه پوسته‌_لوله منتقل میشود‌. در نتیجه آب گرم مصرفی نیز تامین میشود‌.

پکیج سرمایشی

در این حالت بیشتر در فصل تابستان و بهار مورد استفاده است‌، آب گرم مصرفی به صورت خودکار تامین میشود‌. در این حالت به محض باز کردن شیر آب گرم دستور روشن شدن مشعل به کمک میکروسوئیج و برد الکترونیک به مبدل حرارتی ثانویه داده میشود و آب گرم به سرعت تامین میشود‌. و با قطع آب مصرفی دستگاه به سرعت خاموش میشود‌.

فشار بار پکیج چیست‌؟

همانطور که گفته شد‌، فشار بار پکیج از جمله مواردی است که بعد از نصب چکیج باید دائم چک شود‌. این بخش از یک صفحه و عقربه تشکیل شده است که هرجایی این عقربه بایستد فشار بار دستگاه شما را نشان میدهد و بالا رفتن و پایین آمدن این عقربه‌ها هرکدام معنایی دارند‌. تنظیمات فشار بار پکیج با صرفه‌جویی در مصرف انرژی و ضریب ایمنی دستگاه و امنیت شوفاژ شما رابطه مستقیمی دارد‌.

افزایش فشار بار پکیج دیواری

نه افزایش فشار‌، نه افت فشار برای دستگاه شما فایده ندارد بلکه موجب افزایش استهلاک دستگاه شما میشود‌. پس باید حواستان باشدتا بلافاصله با تغییر این فشار با چک کردن مانیتور فشار آن را رفع کنید‌. بالا بودن فشار دستگاه باعث بروز مشکلاتی نظیر گرم نشدن آب مصرفی‌، عدم تامین گرمایش و داغ بودن آب‌ و‌…. میشود‌.

فشار مناسب دستگاه پکیج شما چقدر باید باشد‌؟ فشار مناسب و درجه فشار بار پکیج ایران رادیاتور باید بین ۱ تا ۲ بار باشد‌. اگر بار دستگاه از این حد تغییر غیرنرمالی داشته باشید باید نسبت به تنظیم آن اقدام کنید‌.

تنظیمات فشار بار پکیج‌

برای کاهش فشار دستگاه چه اقداماتی لازم است‌؟

ابتدا شیر ورودی آب به پکیج را ببندید تا آب از لوله‌ها خارج نشود‌. سپس شیر پرکن پکیج را به آرامی باز کنید و برای مطمئن شدن از گرم شدن آب گرم مصرفی کی از شیر‌های در دسترس را باز کنید و حواستان به مانومنتر دستگاه باشد تا کاهش فشار را مشاهده کنید‌. سپس شیر آب گرم مصرفی را ببندید و بعد از آن شیر پرکن دستگاه را نیز به ارامی ببندید و آب ورودی سرد را باز کنید و مجدد فشار مانومتر را تنظیم کنید‌.

توجه کنید که افت فشار دستگاه بصورت هر دو الی سه هفته یکبار طبیعی است و اینکه در هر بار سرویس دستگاه باید مانومتر و فشار بار دستگاه تنظیم شود‌.

علت افزایش فشار بار پکیج چیست‌؟

 • ممکن است باد منبع انبساط شما خالی شده باشد‌.
 • ممکن است ایراد از پمپ سیرکولاتور باشد‌.
 • ممکن است منبع انبساط پکیج شما برای دستگاهتان مناسب نباشد‌.
 • ممکن است شیر پرکن دستگاه معیوب شده باشد‌.
 • برد کنترل میتواند مشکل داشته باشد‌.
 • لوله کشی دستگاه شما ممکن است اصولی نباشد‌.
 • ممکن است مشکل در کلید حرارتی دستگاه باشد‌.
 • ممکن است پکیج دیواری شما را رسوب گرفته باشد‌.
 • شاید ارتفاع شعله و وجود هوا در پکیج کوتاه است‌.
 • ممکن اس شیر بای پاس دچار ایراد شده باشد‌.

افت فشار بار پکیج دیواری

افت فشار دستگاه باعث میشود به مرور زمان منبع انبساط و مبدل حرارتی معیوب میشود‌. برای حل این مشکل باید شیر کوچک پایین دستگاه را بر خلاف عقربه ساعت بچرخانید و مانومتر را چک کنید تا زمانی که عقربه به عدد ۱ برسد‌. بهتر از پکیج خود را ساعت ۱۲ شب به بعد تنظیم کنید چون در آن ساعت بهترین حالت فشار آب مرکزی وجود دارد‌.

در تنظیم فشار دستگاه بصورت پیاپی خودداری کنید‌. زیرا این کار باعث رسوب گرفتگی لوله‌های پکیج میشود‌. دقت کنید اگر پکیج شما دائم افت فشار دارد ایراد فنی در قطعات دستگاه‎ شما میباشد و باید از کارشناسان برای تعمیر استفاده کنید‌.

علت افت فشار بار پکیج چیست‌؟

 • زیاد بودن ارتفاع شعله و وجود هوا در پکیج
 • باز بودن شیر پرکن
 • ممکن است منبع انبساط دستگاه شما سوراخ شده باشد‌
 • نواسانات فشار آب در ساختمان
 • خرابی شیر سه راهی یا شیر پرکن
 • نشتی پکیج
 • سوراخ بودن مبدل حرارتی

در پایان

ممنون که تا انتهای مطلب با ما همراه بودید‌. در این مقاله به تنظیمات فشار بار پکیج اشاره شد‌. اگر این مطلب برایتان مفید بوده است‌؛ نظراتتان را برایمان بنویسید‌. اگر در این باره اطلاعاتی دارید با ما به اشتراک بگذارید‌.

شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع وجزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصدر دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید.