بررسی جامع و آموزش نحوه محاسبه تن تبرید ساختمان
محاسبه تن تبرید ساختمان

بررسی جامع و آموزش نحوه محاسبه تن تبرید ساختمان

امروزه یکی از موارد مهم و موثر در انتخاب یک سیستم تهویه مطبوع مناسب با محیط محاسبه تن تبرید ساختمان است. به همین خاطر لازم است که قبل از اقدام به خرید حتما اطلاعات کافی درباره محاسبات تن تبرید و کاربرد آن بدست بیاورید. تا در زمان مواجه با کارشناسان فروش و یا شنیدن اصطلاحاتی همچون تن تبرید، btu و یا CFM (ظرفیت هوادهی) اطلاعات ابتدایی در مورد آنها داشته باشید. پس پیشنهاد میکنم در ادامه این مقاله زرین تهویه با ما همراه باشید…

تن تبرید چیست؟

تن تبرید یا “Ton of refrigeration” یکی از اصطلاحات رایج در منطقه آمریکای شمالی است. این واحد برای اندازه گیری ظرفیت خنک کنندگی یک دستگاه تبرید بکار میرود که به اختصالر به آن TR نیز گفته میشود. توضیح محاسبه تن تبرید ساختمان میتواند کمی گیج کننده باشد. اما به طور ساده میتوان گفت که این مفهوم به ظرفیت سیستم های تهویه مطبوع مربوط میشود و میزان قدرت خنک کننگی که دستگاه میتواند تولید کند را نشان میدهد. امروزه در جهان واحد متریک این سیستم ها به صورت کیلو وات خنک کننده شناخته میشود. واحد BTU یا ظرفیت سرمایشی نیز شباهت زیادی به تن تبرید دارد که معمولا برای دستگاه های کوچکتر مورد استفاده قرار میگیرد.

بنابراین میتوان نتیجه گرفت که تن تبرید سیستم تهویه مطبوع مربوط به وزن آنها نیست بلکه معیار سنجش قدرت سرمایشی یک واحد تهویه است. اکثر سیستم ها از جمله چیلر، کولرهای گازی و… بر اساس واحدهای تن تبرید یا BTU مشخص و درجه بندی میشوند.

نحوه محاسبه تن تبرید ساختمان

حال که با مفهوم تن تبرید و کاربرد آن آشنا شدید لازم است تا نکاتی را درباره محاسبه تن تبرید ساختمان یاد بگیرید.

تبدیل Btu/hr به تن تبرید و برعکس:

برای تبدیل تن تبرید به BTU بر ساعت لازم است که آن را در عدد ۱۲۰۰۰ ضرب کنید. همچنین برای تبدیل تن تبرید به BTU بر ساعت هم باید برعکس عمیات قبلی را انجام دهید؛ ینی عددمورد نظرتان را بر ۱۲۰۰۰ تقسیم کنید.

محاسبه تن تبرید ساختمان
فرمول محاسبه تن تبرید ساختمان

مولفه هایی که باید در محاسبه تن تبرید ساختمان در نظر بگیرید

حال سوال اینجاست که برای تعیین تن تبرید مناسب با فضای شما چه نکات و مولفه هایی برای درنظر بگیرید تا بهترین انتخاب را داشته باشید؟ در اینجا به چندین مورد مهم اشاره خواهیم کرد:

  • نوع فضا: نوع فضا، شکل پلان و کاربری آن میتواند در انتخاب تهویه مطبوع تاثیرگذار باشد. اگر فضایی عمومی با میانگین جمعیتی بالایی درنظر دارید باید حتما این مورد را در انتخابتان لحاظ کنید. و یا اگر شکل پلان شما به شیوه ای خاص طراحی شده باید با شناخت و بررسی دقیق جداره ها، بازشو و قسمت های آفتابگیرشناخت مناسبی از محیط پیدا کنید.
  • متراژ بنا: متراژ بنا یکی از موارد بسیار مهم و حیاتی در انتخاب شما است. اگر ابعاد اتاق ها و نیازهایشان را به درستی درک نکنید فضای شما به صورت مطلوب و کاربردی تهویه نخواهد شد. به طور مثال اگر طرفیت سیستمی که انتخاب میکنید نسبت به بنا کمتر باشد؛ فضا به درستی خنک و یا گرم نخواهد شد. و یا اگر بیش از حد لازم نسبت به متراژ باشد دستگاه قادر نخواهد بود به درستی عمل کند و دما زیادی گرم و یا سرد میشود. بنابراین همیشه متراژ را درنظر بگیرید.
  • شرایط اقلیمی: شرایط اقلیمی نیز یکی از مسائلی هست که میتواند بر انتخاب شما اثرگذار باشد. به همین دلیل باید درنظر بگیرید سیستمی که انتخاب میکنید قرار است در چه شرایط محیطی خدمات رسانی کند. اقلیم گرم مرطوب، اقلیم گرم و خشک و یا کوهستان یبا یکدیگر متفاوت هستند و قاعدتا نیاز های متفاوتی هم دارند.

سایت هایی که میتوانید از آنها برای تبدیل واحد و یا محاسبه ظرفیت مناسب بر اساس ابعاد فضا استفاده کنید:

در این بخش به برخی از سایت هایی اشاره خواهیم کرد که میتوانید از آنها باری تعیین ظرفیت مناسب برحسب BTU و یا تن تبرید کمک بگیرید و یا از آنها برای تبدیل واحد ها استفاده کنید. این سایت ها میتوانند برای کار شما بسیار مفید و موثر باشند.

  • سایت www.omnicalculator.com برای تعیین ظرفیت سرمایشی (BTU) بر ساس ابعاد بنا
  • تبدیل واحد تن تبرید به کیلووات با استفاده از وبسایت www.unitconverters.net
  • تبدیل تن تبرید به واحد btu بر ساعت با استفاده از وبسایت unitconverters

محاسبه تن تبرید ساختمان بر اساس متراژ

همانطور که اشاره کردیم واحد های btu بر ساعت و تن تبرید هر دو به یک مفهوم اشاره دارند و تنها تفاوت آنها این است که تن تبرید سیستم تهویه مطبوع احد بزرگتری است. بنابراین در نهایت به این سوال میرسیم که چطور میتوان بر اساس ابعاد فضای مورد نظرمان مناسب ترین دستگاه با ظرفیت مناسب را درنظر بگیریم؟

اولین قدم برای این کارآن است که حجم فضا را محاسبه کنید برای این کار میتوانید طول، عرض و ارتفاع اتاق ها را به طور جداگانه با استفاده از متر بدست بیاورید و سپس حجم بخش های مختلف را با یکدیگر جمع کنید. در صورتی که پلان فضا را با ابعاد درست در اختیار دارید کار شما بسیار ساده تر میشود. و تنها کافیست طول، عرض و ارتفاع را با یکدیگر ضرب کنید تا به یک عدد حدودی برای محاسبه تن تبرید ساختمان برسید.

در ادامه ما برای اینکه این محتوا را برای شما کاربردی تر کنیم از واحد btu در جدول زیر استفاده کردیم تا شما بتوانید با محاسبه فضایی که در اختیار دارید و مطابقت آن با جدول زیر به یک عدد مناسب برای تهیه یک دستگاه تهویه مطلوب بر اساس متراژ فضا برسید.

ابعاد فضا بر حسب متر مربعBTU مورد نیاز
۹ تا ۱۴ متر مربع۵۰۰۰
۱۴ تا ۲۳ متر مربع۶۰۰۰
۲۳ تا ۲۸ متر مربع۷۰۰۰
۲۸ تا ۳۲ متر مربع۸۰۰۰
۳۲ تا ۳۷ متر مربع۹۰۰۰
۳۷ تا ۴۲ متر مربع۱۰۰۰۰
۴۲ تا ۴۶ متر مربع۱۲۰۰۰
۴۷ تا ۶۵ متر مربع۱۴۰۰۰
۶۵ تا ۹۳ متر مربع۱۸۰۰۰
۹۲ تا ۱۱۲ متر مربع۲۱۰۰۰
۱۱۲ تا ۱۳۰ متر مربع۲۳۰۰۰
۱۳۰ تا ۱۴۰ متر مربع۲۴۰۰۰
۱۴۰ تا ۱۸۶ متر مربع۳۰۰۰۰
۱۸۶ تا ۲۳۲ متر مربع۳۴۰۰۰

برای سهولت محاسبه تمامی واحدها توسط مجموعه زرین تهویه ایرانیان از فوت مربع به متر مربع تبدیل شده است و نیازی به تبدیل واحد نمی باشد.

اگر همچنان قصد دارید از واحد تن تبرید برای انتخاب سیستم تهویه استفاده کنید میتوانید با استفاده از این نکته کارتان را بسیار ساده تر کنید:

برای محاسبه تن تبرید ساختمان شما میباید به ازای هر ۱۴ مترمکعب یک تن خنک کننده درنظر بگیرید. این عدد در شرایطی است که ارتفاع سقف حدود ۳ باشد. این در حالی است که ما باید برای فضاهایی با جمعیت و تردد بیشتر به ازای هر ۷ مترمکعب یک تن تبرید خنک کنندگی را پیشبینی کنیم.

در پایان

در این محتوا سعی کردیم تا با بررسی نحوه محاسبه تن تبرید ساختمان به صورت کاربردی به شما در شناخت بهتر این موضوع و داشتن خریدی بهتر کمک کنیم. امیدوارم از این محتوا استفاده کافی را برده باشید. لطفا نظرات و تجربیات خودتون رو درباره تن تبرید سیستم تهویه مطبوع با ما به اشتراک بگذارید.

شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع وجزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصدر دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید.