چگونه لوازم خانگی هوشمند را به اینترنت اشیا وصل کنیم؟
لوازم خانگی هوشمند

چگونه لوازم خانگی هوشمند را به اینترنت اشیا وصل کنیم؟

لوازم خانگی هوشمند دیگر وسایل لوکس داستان های علمی تخیلی نیستند. اما هنوز نیاز هست که کارخانه ها طراحی های بهتری انجام دهند؛ طراحی هایی با محصولات مشابه و تطابق بیشتر که پتانسیل اینترنت اشیا لوازم خانگی هوشمند را آزاد کند وسایلی که با اینترنت کار می کنند و تقریبا می توانند تمام بخش های خانه را مدیریت کنند. لوازم خانگی هوشمند این توانایی را دارند که سطح رضایت مشتری را بالا ببرند و سود بیشتری برای شرکت شما به عمل بیاورند.

یک خانه هوشمند دیگر خواب و خیال یا یک تصویر تلویزیونی نیست، آن هم در دنیای امروز که همه چیز با تکنولوژی عجین شده است؛ برای فعال کردن اینترنت اشیا در لوازم خانگی هوشمند طراحان و کارخانه ها باید ابتدا مشکلات قسمت های مربوط به قیمت، امنیت داده، همکاری با سایر قسمت ها، طراحی های انسانی و ضرر تجهیزات تکنولوژی در بازار رو به رشد را بیان کنند.

البته بازار برای لوازم خانگی هنوز جوان و نوپا است. تقریبا نیمی از خانه هایی که به اینترنت دسترسی دارند دارای انواعی از لوازم خانگی هوشمند، سیستم هوشمند خانگی و بهترین لوازم خانگی هستند. پیش بینی میشود بازار جهانی خانه هوشمند تا سال ۲۰۲۵ بیش از ۹۷.۶۱ بیلیون دلار ارزش داشته باشد.

تقریبا یک چهارم کاربران اینترنت ایالات متحده در حال حاضر دارای خانه های هوشمند متصل به اینترنت هستند. طبق نظرسنجی pwc پانزده درصد از آن ها در حال حاضر صاحب وسایل خانگی هوشمند نیستند اما در سال آینده برای آن برنامه دارند و تقریبا ۳۰ درصد نیز مایل به بررسی آن در آینده هستند.

برخلاف پیشرفت های چشمگیر تکنولوژیکی هنوز هم قبل از اینکه بتوانیم یک خانه هوشمند درست کنیم به پیشرفت زیادی نیاز داریم.

فرصت های تجاری جدید با لوازم خانگی هوشمند

لوازم خانگی هوشمند پدیده جدیدی نیستند. برندها این توانایی را دارند که این وسایل را برای سال ها روی بورس نگه دارند. اما بحث اصلی بر سر پیدا کردن موضوع قیمت مناسب است. آن ها می توانند ماشین لباسشویی تولید کنند که با ماشین ظرف شویی حرف بزند! اما خب که چی؟ ROI (نرخ بازگشت سرمایه) آن کجاست؟

اینترنت اشیا لوازم خانگی
اینترنت اشیا لوازم خانگی

در این جا چندین راه برای رشد موفقیت آمیز لوازم خانگی هوشمند هست که برای برندها ارزش آفرینی می کند:

۱-ایجاد روابط مداوم با مشتریان

سابقا مشتریان هر ده سال یکبار اقدام به خرید لوازم خانگی می کردند اما اوضاع در حال تغییر است. عقیده مصرف کننده در حال تغییر به سمتی هست که انتظار دارد شرکت در کنار تولید محصولات جدید مرتبا آپدیت هایی از محصولات قبلی هم به بازار وارد کند. اگرچه مشتریان معمولی از چندین سال قبل برای خرید لوازم جدید صبر می کنند، لزوما به این معنی نیست که از خریدشان راضی هستند. بلکه این یعنی سازندگان اصلی قطعات نیاز دارند راه های جدیدی برای افزایش طولانی مدت بهای خریدها را بررسی کنند.

این دیدگاه بر رابطه مصرف کننده و بیزنس هدف گذاری می کند. دیگر فروش با هر روشی که انجام شود، پایان این رابطه نخواهد بود و سازندگان تجهیزات اصلی این فرصت را دارند که جنبه شخصی تری به خودشان بگیرند، داده محورتر باشند و به طور مداوم خدمات ارائه کنند.

لوازم خانگی هوشمند این پتانسیل را دارند که روابط عمیق میان برند و مصرف کننده را به کمک تجربه مصرف کننده پرورش دهند. برای مثال مصرف کننده ها می توانند نکاتی را از چگونگی استفاده از محصول، جمع آوری بازخوردها در مورد کیفیت محصول و ایجاد دسترسی به کالا و خدمات مرتبط را در دسترس سایرین قرار بدهند.

براساس تحقیقی از مدرسه تجارت کلمبیا، ۷۵ درصد از مردم تمایل بیشتری دارند که اطلاعات شخصی مختلف در مورد یک برند را که به آن اعتماد دارند به اشتراک بگذارند. درحالیکه ۸۰ درصد از آن ها اطلاعاتی را که نیاز نیست برای جایزه و پیشنهاد محصول به اشتراک می گذارند. این درجه از اعتماد در اطلاعات شخصی به کسب و کار ها فرصتی برای نمایش تارگت مسیجینگ می دهد که وفاداری مشتری به برند را تقویت می کند. اما هر گونه مصالحه یا سواستفاده از مشتری می تواند منجر به فقدان مهم ترین وسیله برند که اعتماد است بشود.

۲-کشف درآمد جاری جدید

این رابطه ی جدید مستمر باعث ایجاد فرصت های مارکتینگ جدید هم می شود. براساس یک گزارش IAB نشان می دهد ۶۵ درصد از مردمی که لوازم خانگی هوشمند داشته اند با دریافت تبلیغات بر روی محصول شان مشکلی ندارند و ۵۵ درصد به شرط آنکه در مراجعه بعدی کوپن بگیرند. حتی به تبلیغ توجه هم می‌کنند‌.

به علاوه بر اساس مقاله بررسی ترندهای برقی تکنولوژیکی خانه و ساختمان ها، ۵۴ درصد از تصمیم‌گیرندگان صنعتی، نشان می دهد که آن ها امیدوارند از داده ها برای ایجاد راه حل های جدید مانند تبلیغات هدفمند استفاده کنند.

تبلیغات لوازم خانگی هوشمند
تبلیغات لوازم خانگی هوشمند

در حال حاضر تبلیغات لوازم خانگی هوشمند بیشتر در مورد ایده هاست تا خود لوازم و به زودی شرکت ها شروع به تبلیغات و تولید محتوایی می کنند که به طور مستقیم در مورد محصولاتی است که ‌ما خریداری می کنیم.

وعده های تبلیغات لوازم خانگی هوشمند فقط در مورد کوپن ها و موضوعات تجاری نیست. بلکه در مورد برند هایی هم که با مشتریان در طول چرخه ی خرید و تمدید آن همراه هستند نیز صحبت می کند. با پیش بینی کردن نیازهای مشتری و ارزش آفرینی مداوم، بازارها می توانند وفاداری مشتریان را برای یک عمر به خود جلب کنند.

۳-ایجاد شراکت های استراتژیک

شراکت، یک استراتژی حیاتی در یک صنعت در حال تحول است. شراکت قادر است قابلیت ها و مشخصه های شکست را نشان دهد و راه حل ها را در یک پلتفرم و سیستم مشتری مدار قرار بدهد.

شراکت می تواند زمان مصرفی در مارکت را برای اینترنت اشیا با بهینه سازی منابع شرکت های دیگر و روابط، کاهش دهد و همچنین فرصتی خلق می کند که با جامعه در تعامل باشید به عنوان مثال شرکتی که یخچال های هوشمند می فروشد برای تحویل خودکار غذا می تواند با یک مغازه خوار و بار فروشی محلی شراکت کند. هر دو نهاد می توانند بیزنس کنند و مشتری هم تجربه ی مثبت تری خواهد داشت.

مطالب آتی

در مقالات قبل بیشتر در رابطه با اینترنت اشیا صحبت کردیم و در این مطلب سعی داشتیم تا توضیحاتی راجع به لوازم خانگی هوشمند و اینترنت اشیا بیان کنیم و بیشتر در حوزه فرصت های این لوازم در بازار توضیح دهیم. در مطلب آتی نیز ادامه فرصت ها و چالش ها را شرح داده و در رابطه با چالش های پیش روی این صنعت بیشتر صحبت خواهیم کرد.