معرفی بهترین سیستم‌های گرمایشی منزل و عوامل موثر در خرید
بررسی بهترین سیستم گرمایشی منزل

معرفی بهترین سیستم‌های گرمایشی منزل و عوامل موثر در خرید

درحال حاظر انتخاب بهترین سیستم گرمایشی منزل یکی از مسائل ضروری در فصل زمستان محسوب میشود. بدون شک شناخت انواع سیستم های گرمایشی می تواند کمک بسزایی در خرید مناسب ترین گزینه در بین دنیایی از مدل های مختلف با کارکردهای گوناگون کند. ازین رو در این محتوا از زرین تهویه به بررسی سیستم های گرمایشی و نحوه عملکرد آنها پرداخته ایم. پیشنهاد میکنم تا انتها همراه ما باشید…

نحوه انتخاب بهترین سیستم گرمایشی منزل

برای داشتن انتخابی بهتر و تصمیم گیری هوشمندانه نیاز است که شما حتما ابتدا به اطلاعاتی دست پیدا کنید. پس بهتر است قبل از خرید هرگونه سیستم گرمایشی و یا تهویه مطبوع از شرایط اقلیمی محیط آگاه شوید. اینکه بدانید در محل مورد نظر شما زمستان ها تا چه حد سرد خواهد شد و یا اینکه کدام یک از بخش های منزل سردتر از سایر اتاق ها است می تواند به شما کانسپتی کلی از چیزی که مورد نظرتان است بدهند. در این بین هزینه های انرژی را نیز نباید نادیده گرفت. شما باید بنابر بودجه ای که درنظر دارید بصرفه ترین سیستم گرمایشی را انتخاب کنید.

به طور کلی عوامل موثر در خرید سیستم تهویه مطبوع و گرمایشی در این موارد خلاصه میشوند:

  • آیا سیستمی که درنظر دارید برای گرمایش کل منزل است یا تنها برای تعدیل دمای بخشی از فضای مورد نظر شماست؟
  • اینکه در چه منطقه آب و هوایی زندگی میکنید؟ منطقه ای با هوای سرد یا معتدل؟
  • اجرای چه مدل از انواع سیستم های گرمایشی در منزل شما امکان پذیر است؟ و چه روشی می تواند بنا بر مشخصات محیط بازدهی و صرفه اقتصادی بیشتری داشته باشد؟
  • قطعا بودجه مورد نظر شما در خرید سیستم گرمایشی تاثیرگذار است.
  • الزامات و مولفه های مورد نظر شما در میزان و نحوه مصرف انرژی

معرفی انواع سیستم های گرمایشی

به طور کلی دستگاه هایی که شما می توانید برای گرمایش از آنها استفاده کنید می توانند صرفه سیستم های گرمایشی و یا سیستم های چهار فصل باشند. همچنین دسته بندی سیستم های مناسب مصرف خانگی با سیست های صنعتی متفاوت است. در این بخش به معرفی برخی از بهترین سیستم گرمایشی منزل میپردازیم.

دستگاه های صرفا گرمایشی:

۱_ رادیاتور

رادیاتور یکی از سیستم های متداولی می باشد که در حال در بسیاری از منازل یافت میشود. اجرای این سیستم ها دردسر چندانی ندارد و شما می توانید با دریافت مشاوره از تکنیسن های ماهر از امکان نصب آنها برای منازلتان مطلع شوید. رادیاتورها به وسیله آب گرم تولید شده در موتورخانه و یا پکیج کار میکنند و می توانند عملکرد مطلوبی را برای شما داشته باشند. این نکته را به یاد داشته باشید که بهترین محل برای نصب رادیاتور برای جلوگیری از نفوذ سرما، زیر پنجره ها میباشد.

در حال حاظر مدل های جدیدتر رادیاتورها با شکل و شمالی مدرن تر وارد بازار شده است. رادیاتور های شیشه ای و یا رادیاتور های قرنیزی از نمونه های تکامل یافته این سیستم ها می باشد.

بهترین سیستم گرمایشی منزل

۲_ سیستم های گرمایش از کف

امروزه سیستم های گرمایش از کف به عنوان بصرفه ترین سیستم گرمایشی محسوب میشود. با بررسی عملکردی این سیستم ها می توان به این نتیجه رسید که گرمایش از کف موثر ترین روش برای متعادل سازی دمای خانه در فصول سرد سال محسوب میشود. با استفاده از گرمایش از کف می توان مصرف انرژی را کاهش داد و دمای منزل را در طول روز در حالت مطلوب نگه داشت. تنها نکته حائز اهمیت درباره سیستم های گرمایش از کف اجرای حساس آنهاست که باید بهدرستی و با دقت صورت بگیرد.

۳_ بخاری و شومینه

بخاری و شمونه نیز راه های دیگری برای تامین دمای مطلوب هستند. البته استفاده از این سیستم ها سالهاست که توسط متخصصان توصیه نمیشود. پس بنابراین این سیستم ها را می توان به عنوان بهترین سیستم گرمایشی منزل نام برد. دستگاه هایی مثل شومینه یا بخاری تنها قادر به گرم کردن محیط کوچکی میباشند بنابراین شما را به طور کامل از تهیه سایر دستگاه ها برای بخش های مختلف بی نیاز نمی کنند. همچنین استفاده از گاز به عنوان سوخت اصلی این دستگاه ها علاوه بر خطرات جدی مثل گاز گرفتگی می تواند سلامت شما را در طول زمان تحت الشعاع قرار بدهد.

دستگاه های چهار فصل

۴_ کولر گازی

کولر گازی یکی مقرون بصرفه ترین سیستم گرمایشی میباشد. این سیستم می توانند عملکردی مطلوب در تمام طول سال برای شما داشته باشد. مصرف انرژی این دستگاه ها در مدل های جدیدتر بسیار مدیریت شده است که می تواند آن را تبدیل به انتخاب خوبی برای هر محیط و کاربردی کند. این نکته را دربراه کولرهای گازی درنظر بگیرید که اگر محیط موزدنظر شما از نظر آب و هوایی بسیار سرد است، استفاده کولرگازی به تنهایی جوابگوی شما نخواهد بود و بهتر است که از سایر سیستم ها در کنار آن بهره ببرید.

۵_ سیستم های vrf

سیستم های vrf یا کولرهای چند پنله یکی از مدل های نسبتا جدید و کارامد در بازار میباشد. این نوع سیستم می تواند در هر فضایی و با هر ابعادی پاسخگوی نیاز های شما باشد. سیستم های vrf علاوه ب تعدیل شما قابلیت تصفیه هوا را هم دارند و انعطاف پذیری آنها به شما این امکان را میدهد تا دمای هر فضا را بنا بر نیاز کنترل و مدیریت کنید. این دستگاه ها دارای سیستم هوشمند میباشند و آلودگی محیطی کمی را از لحاظ صدا و مصرف انرژی تولید میکنند.

بصرفه ترین سیستم گرمایشی

۶_ فن کویل و هواساز

گزینه هایی همچون فن کویل و هواساز را می توان در دسته بهترین سیستم گرمایشی منزل جای داد. در این دستگاه ها یونیت خارجی بر روی پشت بام قرار میگیرد و هوای مطلوب تولید شده را بوسیله داکت و کانل کشی وارد بخش های مختلف خانه میکند. این سیستم ها در زمینه تامین آسایش حرارتی کاربران امتیاز مناسبی میگریند زیرا علاوه بر عملکرد مطلوب تولید صدای بسیار کمی دارند. تنها نکته مهم درباره آنها اهمیت تعمیر و نگه داری میباشد. بنابراین چکاپ سالیانه می تواند در افزایش بهره وری و طول عمر آنها بسیار موثر باشد.

۷_ چیلر و مینی چیلرها

چیلر و مینی چیلر یکی از انواع سیستم های گرمایشی با عملکرد چهار فصل هستند. که خشبختانه تنوع آنها در مدل و تنوع عملکردی آنها می تواند دستخریداران را از بابت انتخاب باز بگذارد. از چیلرها می توان برای فضاهای بزرگ و محیط های بالای ۱۵۰ متر به خوبی استفاده کرد. یونیت های خارجی این سیستم ها در محیط خارجی نصب شده و عوای مطلوب با استفاده از کانال کشی به محیطی داخلی راه پیدا میکند. جالب اینجاست که مصرف انرژی در چیلر ها نسبت به کولر گازی بسیار کمتر است بعلاوه آنکه تصفیه هوا توسط این دستگاه ها مزیت بزرگی محسوب میشود.

مینی چیلرها نیز همانند چیلر ساختار نسبتا مشابهی دارند. و بنا بر نوع مصرف می توانند گزینه های مناسبی باشند.

در پایان

ما در این مقاله سعی کردیم تا بررسی انواع سیستم های گرمایشی و دسته بندی آنها به شما در داشتن خرید بهتر و شناسایی بهترین سیستم گرمایشی منزل کمک کنیم. امیدواریم این محتوا برای شما مفید و کاربردی بوده باشد. این نکته را به یاد داشته باشید که خرید سیستم گرمایشی یک انتخاب با عواقب بلند مدت است پس سعی کنید تمامی جنبه های ذکر شده را درنظر بگیرید. لطفا نظرات و تجربیاتتون رو با ما به اشتراک بگذارید.

شما می توانید برای مشاهده محصولات و انواع سیستم های گرمایشی و تهویه مطبوع به فروشگاه زرین تهویه مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر به وبلاگ ما سر بزنید.