تاریخچه سیستم تهویه مطبوع، تکاملی از قرن ۱۹ تا به امروز
بررسی تاریخچه سیستم تهویه مطبوع

تاریخچه سیستم تهویه مطبوع، تکاملی از قرن ۱۹ تا به امروز

شناخت تاریخچه سیستم تهویه مطبوع و بررسی نحوه پیدایش و تکامل یافن آنهایی از مسائل جذابی است که می توان به آن پرداخت. این که بدانیم جرقه های اولیه ساخت این دستگاه از کجا، کی و توسط چه کسی زده شد یکی از داستان هایی است که ممکن است برای شما نیز جذاب باشد. بدون شک سیستم های تهویه مطبوع امروزی تفاوت های زیادی با نسل های پیشین دارند و از تکنولوژی پیچیده تری برخورداند.

امروزه سیستم های تهویه مطبوع یکی از رایج ترین تشکیلاتی هستند ما در همه جا بکار میبریم. از منازل گرفته تا مکان های صنعتی و فضاهای عمومی همه و همه نیازمند پرداختن به مبحثی به نام تهویه هستند. زیرا تهویه مناسب یک مکان میتواند بر روی کیفیت تنفس موجودات و فراهم کردن آسایش حرارتی آنها موثر باشد. اگر دانستن گذشته و آینده سیسنم های تهویه مطبوع برای شما جالب است پس تا انتهای این محتوا همراه مجموعه زرین تهویه باشید…

مروری بر تاریخچه تهویه مطبوع در ایران

ابتدا بهتر از قبل از هر چیز به تاریخجه سیستم های تهویه در ایران بپردازیم. معماری ایرانی یکی از غنی ترین و قدیمی ترین سبک های معماری در جهان است. به این دلیل که از گذشته با درنظر گیری شرایط اقلیمی تدابیری برای تعدیل و تهویه هوا اندیشیده است. به طور مثال استفاده از بادگیرها در اقلیم گرم و مرطوب و گرم و خشک ایران حاکی از اهمیت تهویه، برودت و رطوبت زدایی میباشد. به طوری که سبک معماری را به طور کامل متحول کرده است. و یادر مناطق سرد و کوهستانی استفاده از متریال های خاص و درنظرگیری راهکارهای متعدد به جلوگیری از هدرفت گرما منجر شده است.

تمامی این مثال ها نشان از آن است که قدیمی ترین تاریخچه تهویه مطبوع در ایران در سبک معماری خانه ها و فضاهای شهری ظهور پیدا میکند. زیرا باز شدن راه سیستم های تهویه مطبوع و گسترش استفاده از آنها در داخل کشور تا سالیان زیادی به طول انجامید و بهترین راهکار استفاده از روش های سنتی و سازگاری بناها با شرایط آب و هوایی بود.

زمان‌های آغازین تاریخچه سیستم تهویه مطبوع

شاید بتوان گفت اولین نشانه های پیدایش تاریخچه سیستم تهویه مطبوع از قرن دوم و در کشور چین دیده شده است. در این زمان مخترعی به نام Ding Huane تونست با ساخت یک فن چرخشی دستی به مفهوم “خنک سازی” معنا ببخشد. سالها بعد یک سیاستمدار بزرگ آمریکایی به نام بنجامین فرانکلین در سال ۱۷۵۸ توانست طی آزمایشاتی با تبخیر الکل آن را به دمای انجماد برساند. و سیر تکاملی این سیستم ها را یک پله به جلو ببرد.

ویلیس هاولند کریر، پدر و خالق سیستم های تهویه مطبوع

ساخت اولین سیستم های تهویه مطبوع مدرن که شباهت نزدیکی با سیستم های امروزی دارند در سال ۱۹۰۲ توسط مهندسی به نام ویلیس هاولند کریر (Willis Carrier) آغاز شد. این فرد با انجام آزمایشاتی بر روی رطوبت و راهکارهای کنترل آن گام های اولیه برای خلاقیت در تاریخچه سیستم تهویه مطبوع را برداشت. ویلیس کریر در یک کارخانه چاپ واقع در شهر نیویورک با بهره گیری از فرایند سیکل تبرید مکانیکی که سالها قبل به شناخت رسیده بود، هوا را از داخل کویل هایی مملو از آب سرد عبور داد و توانست آن را خنک نماید.

در سال ۱۹۳۳ با گسترش این ایده شرکت شرکت کریر پایه گذاری شد. و شروع فعالیت این شرکت در آمریکا تاریخچه سیستم تهویه مطبوع را به مرحله عرضه دستگاه های برودتی پر قدرت رساند. این دستگاه ها از کویل، اوپراتور، واحدهای دمنده، کنترل های مکانیکی و برخی از قطعات تشکیل شده بودند که بازدهی مطلوبی را ارائه میداند. پس از مدتی این سیستم ها به صورت گسترده توسط مردم مورد استفاده قرار گرفت و این برند کریر همکنون نیز یکی از تولید کنندگان سیستم های تهویه در جهان است.

تاریخچه سیستم تهویه مطبوع
تصویری از ویلیس هاولند کریر اولین تولید کننده سیستم های تهویه مطبوع نوین

آینده تاریخچه سیستم تهویه مطبوع به کجا خواد رسید؟

ما درباره مبدا ساخت و تولید سیستم های تهویه توضیح دادیم. اما سوال اینجاست که این دستگاه ها دستخوش چه تغییراتی خواهند شد و در آینده به چه شکل ظاهر میشوند؟ یکی از اهداف اصلی شرکت های تولید کننده بزرگ در ساخت سیستم های تهویه مطبوع به حداقل رساندن آسیب های ناشی از این سیستم ها و کنترل گازهای گلخانه میباشد. زیرا در حال برخی از گازهای مبرد بکار رفته در این دستگاه ها منجر به نابودی لایه ازن و تخریب محیط زیست میشود. بنابراین میتوان این احتمال را داد در آینده با ایجاد تحولی این آسیب ها به حداقل برسد.

از دیگر اتفاقاتی که در حال حاظر نیز در تاریخچه سیستم تهویه مطبوع در حال اتفاق افتادن است، گسترش استفاده از سیستم های تهویه هوشمند یا smart میباشد. این دستگاه ها می توانند به وسیله تلفن هوشمند و اینترنت مدیریت شوند و امکانات بیشتری را در اختیار کاربران قرار دهند.

در پایان

در حال حاظر میتوان گفت بیش از ۷۰ درصد مراکز و منازل از سیستم های تهوی مطبوع استفاده میکنند. و این سیستم جزء یکی از اصلی ترین ارکان تامین رفاه برای کاربران شده است. در این محتوا سعی کردیم تا با دادن اطلاعات مفیدی درباره سیر تحولی ساخت سیستم های تهویه مطبوع اطلاعات مفیدی را با شما به اشتراک بگذاریم. امیدوارم از این محتوا لذت برده باشید.

شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع وجزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصدر دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید.