انواع پمپ سیستم تهویه مطبوع و کاربرد آن
انواع پمپ سیستم تهویه مطبوع

انواع پمپ سیستم تهویه مطبوع و کاربرد آن

انواع پمپ سیستم تهویه مطبوع از اجزای ضروری در یک سیستم هستند‌. کاربرد پمپ در تهویه مطبوع میتواند بسته به شرایط و کارکرد دستگاه متفاوت باشد‌.

آیا انواع پمپ سیستم تهویه مطبوع را میشناسید‌؟ چقدر درباره‌ی کاربرد پمپ در تهویه مطبوع اطلاعات دارید‌؟ بطور کلی میتوان گفت پمپ میتواند سیال جاری را در دستگاه به گردش دربیاورد و این کار را به کمک سایر اجزای دستگاه انجام میدهد‌. برای کسب اطلاعات بیشتر با تیم تولید محتوای زرین تهویه ایرانیان همراه باشید‌…

انواع پمپ سیستم تهویه مطبوع

پمپ یا پمپ حرارتی به چه معناست‌؟

قبل از بررسی انواع پمپ سیستم تهویه مطبوع بهتر است در ابتدا با چیستی این جز از دستگاه تهویه آشنا شوید‌. بطور کلی پمپ یا پمپ حرارتی اجزایی است که بر مبنای سیکل تبرید تراکمی و یا جذبی کار میکند و منبع انرژی آن اغلب گاز طبیعی‌، برق‌، انرژی گزمایی مثل انرژی خورشید یا زمین میباشد‌.

پمپ حرارتی از نظر ساختار اغلب دو تکه است که بخش خارجی آن در خارج از ساختمان قرار دارد و به کمک لوله‌کشی‌های اصولی به بخش‌های داخلی ساختمان متصل شده‌اند که به این لوله‌کشی‌ها فن کویل گفته میشود‌. در نتیجه سرمایش و گرمایش را در ساختمان به گردش درمیاورند‌.

بطور کلی پمپ دستگاهی است که انرژی مکانیکی را از یک منبع خارجی میگیرد و به سیال که از آن عبور میکند‌، منتقل میکنند‌. طی این انتقال انرژی سیال بعد خروج از پمپ افزایش میابد‌. کاربرد اساسی انواع پمپ سیستم تهویه مطبوع‌، فرستادن سیال در حال گردش در دستگاه به ارتفاع بالاتر به کمک لوله‌کشی‌های اصولی است‌. تا سیال شما در دستگاه تهویه از یک نقطه به نقطه دیگر انتقال پیدا کند‌.

انواع پمپ سیستم تهویه مطبوع

۱. پمپ‌های سانتریفیوژی

در این نوع از پمپ‌ها انتقال انرژی از خود پمپ به سیال بصورت دائم ( non stop ) انجام میشود‌. منبع نیروی پمپ سانتریفیوژی در واقع یک الکتروموتور است که میتوان گفت این نوع از پمپ‌ها انرژی خود را از موتورالکتریکی و برق دریافت میکنند‌.

در این نوع از پمپ در واقع نیروی محرکه مورد نیاز برای گردش سیال از محوری بنام محور شفت انتقال میابد‌. شفت در واقع یک نوع تجهیزات مکانیکی محسوب میشود که بصورت قطعه‌ای به نام کوپلینگ شفت به پمپ متصل است‌. در نتیجه یک محوری ایجاد میشود که انرژی به راحتی میتواند از شفت موتور الکتریکی به شفت پمپ منتقل شود‌.

این نوع از پمپ‌ها یک محفظه حلزونی شکل دارند که به آن کیسینگ یا پوسته گفته میشود که در ان چند چرخ تعبیه شده است که این محفظه بر روی محور شفت نصب و قرار گرفته است‌. این چرخ‌ها‌، پره‌هایی دارند‌. صرفا جهت اینکه از محل خروجی شفت از کیسینگ سیالی خارج نشود و نشتی نداشته باشد از مکانیکال سیال استفاده میشود‌.

هنگامی که شما میخواهید از دستگاه استفاده کنید باید توجه کنید که بعد از لاین آپ‌، هوا یا گاز بطور کامل از دستگاه خارج شود در غیر اینصورت امکان احتراق و انفجار وجود دارد‌.

کاربرد پمپ سانتریفیوژی :

از پمپ سانتریفیوژی در آبیاری‌، ایستگاه‌های تقویت فشار آب یا برق‌، تامین آب اضطراری‌، زه کشی آب‌های زیرزمینی‌، تصفیه آب‌، سیتم‌های آتش نشانی و … مورد استفاده قرار میگیرند‌.

از مصارف قابل توجه این نوع از انواع پمپ سیستم تهویه مطبوع در معادن و آب نماها میباشد‌. و همچنین در استخر‌ها و دریچه‌هایی که دبی آب اساس کار است مورد استفاده قرار میگیرند‌. البته میتوان از پمپ‌های سانتریفیوژی در سیستم‌های گندزدا و نازل‌ها نیز استفاده کرد‌.

۲. پمپ‌های رفت و برگشتی

انتقال انرژی در این پمپ‌ها بصورت دوره‌ای است و منبع انرژی و نیروی محرکه آنها موتورهای الکتریکی هستند‌. حرکت رفت و برگشتی اساس کار این پمپ است اینگونه که به کمک حرکت چرخشی میل لنگ و در نتیجه حرکت رفت و برگشتی پیستونی در سیلندر دستگاه‌؛ این پمپ کار میکند‌. وقتی پیستور دستگاه در سیلندر عقب میرود‌، مکشی ایجاد میشود که مایع از طریق شیر ورودی داخل سیلندر میرود‌. بعد از آن با حرکت پیستون به طرف جلو‌، دریچه ورودی پمپ بسته میشود و مایع میتواند از طریق شیر خروجی به خارج از پمپ هدایت شود‌.

بطور کلی این پمپ‌ها معمولا ظرفیت کمی دارند ولی از نظر فشار خروجی سیال قابلیت این را دارند که تا مقدار زیادی ظرفیت خود را افزایش دهند‌. پس کاربرد این پمپ‌ها در بخش‌هایی که جا به جایی سیال نیاز به حجم کم ولی فشار بالا دارد‌، کاربرد دارند‌.

توجه کنید که این نوع از انواع پمپ سیستم تهویه مطبوع را باید هنگامی که شیر خروجی پمپ بسته است روشن کنید‌.

انواع پمپ سیستم تهویه مطبوع

۳. پمپ‌های چرخ دنده‌ای

این نوع از پمپ‌ها از نوع گردشی هستند که از دو قسمت ساخته شده‌اند‌. یک قسمت جداره ثابت و بخشی دیگر قسمت دوار که این قسمت دوار شامل یک محور گردان همراه با چرخ‌دنده میباشد‌. در این پمپ در واقع مقداری مایع بین دنده‌های دستگاه به دام میافتند و در اثر گردش این چرخ دنده‌ها این مایع به قسمت خارجی پمپ منتقل میشود‌.

کاربرد پمپ چرخ‌دنده چگونه است‌؟ این پمپ برای جا به جایی مایع با حجم کم و فشار متوسط مورد استفاده قرار میگیرند‌.

توجه کنید که این پمپ را زمانی که شیر خروجی دستگاه بسته است نباید روشن کنید چون هیچ شیر اطمینانی در مسیر شیر خروجی پمپ وجود ندارد که این منجر به از بین رفتن پمپ یا شکستن شیر خروجی میشود‌.

در پایان

ممنون که تا انتهای مطلب با ما همراه بودید‌. در این مقاله به انواع پمپ سیستم تهویه مطبوع و کاربرد پمپ در تهویه مطبوع اشاره شد‌. اگر این مطلب برایتان مفید بوده است نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید‌. اگر در این زمینه اطلاعات بیشتری دارید‌، اطلاعاتتان را برایمان بنویسید‌.

شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع وجزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصدر دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید.