کولر چند پنله یا سیستم مولتی اسپلیت چیست و چه ویژگی هایی دارد؟
بررسی کولر مولتی پنل

کولر چند پنله یا سیستم مولتی اسپلیت چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

کولر چند پنله یا کولر مولتی پنل یکی از جدیدترین سیستم های تهویه مطبوع روز دنیا محسوب میشود. امروزه سیستم های تهویه مطبوع برای انجام کارهای روزانه در ادارات، خانه و سایر مکان ها نقش اساسی را ایفا میکنند. و موجب افزایش بهره وری، راندمان کاری و سلامت افراد میشوند. در حال حاظر انواع و مدل های مختلفی از سیستم های تهویه مطبوع در بازار وجود دارد. که یکی از گزینه های محبوب و کاربردی در بین آنها سیستم مولتی اسپلیت می باشد. در این محتوا از زرین به بررسی دقیق این سیستم، مزایا، کارکرد و ویژگی های آنها میپردازیم. پس تا انها همراه ما باشید…

کولر مولتی پنل چیست؟

سیستم VRF یا کولر چند پنله تجهیزات مخصوصی هستند که امکان گرمایش یا سرمایش چندین اتاق و فضای بزرگ را بوسیله یک واحد داخلی مرتبط به یک یونیت خارجی مرکزی را دارند. یونیت های داخلی این سیستم ها می توانند به شکل های مختلفی انتخاب شوند. بنابراین تعداد ماژول هایی که میتواند به سیستم مرکزی متصل شود، به ظرفیت کولر مولتی پنل بستگی دارد.

یکی از ویژگی های مهم این سیستم ها امکان کنترل و هدایت هر سیستم به طور جداگانه و بوسیله ریموت کنترل است. ازین رو شما می توانید دمای هر فضا را بنا به نیاز به سلیقه خودتان تنظیم کنید.

انواع کولر گازی هایی که در دسته سیستم مولتی اسپلیت قرار میگیرند:

  • یونیت های دیواری
  • کاسیتی
  • داکتی
  • زمینی ایستاده
  • زمینی دیواری

در حال حاظر به لطف سیستم مولتی اسپیلت این امکان فراهم است تا تهویه فضاهای مختلف به بهترین شکل انجام شود. و همان طور که دیدید تنوع اتصال این سیستم ها به یونیت های مختلف دست علاقه مندان به این سیستم را برای انتخاب یونیت داخلی مورد نظرشان باز گذاشته. و انعطاف پذیری بالای این تاسیسات در اتصال یکی از ویژگی های منحصر به فرد آن است.

توجه کنید که در اجرای این سیستم ها لازم است که توان ماژول های داخلی را با باری که واحد خارجی می تواند تحمل کند تنظیم نمایید. برای این کار بهتر است که از تکنسین های ماهر و حرفه ای در این زمینه کمک بگیرید تا فشار بیش از حدی به دستگاهتان وارد نشود.

کولر مولتی پنل چیست

مزایای سیستم مولتی اسپلیت

ویژگی های زیادی وجود دارد که کولرهای چند پنله را تبدیل به گزینه ای بصرفه و اقتصادی برای افراد تبدیل میکند ازین رو در این بخش به بررسی موردی برخی از آنها خواهیم پرداخت تا شما را با نقاط قوت این دستگاه ها بیشتر آشنا کنیم.

۱: صرفه جویی در انرژی

صرفه جویی در مصرف انرژی یکی از مواردیست که درباره سیستم های تهویه مطبوع به شکل ویژه ای درنظر گرفت به این دلیل که این سیستم ها در تمامی سال قابل استفاده هستند و در صورت مصرف زیاد انرژی هزینه برق می تواند شما را به دردسر بیندازد.

۲: انعطاف پذیری

همان طور که اشاره شد سیستم های VRF به گونه ای طراحی شده اند که چند یونیت داخلی متفاوت را می توان به یک یونیت خارجی متصل کرد. ازین رو شما می توانید بنا به نیاز و فضایی که در اختیار دارید انتخاب بهتری در خرید یونیت های داخلی داشته باشید.

یکی دیگر از عواملی که در این سیستم ها موجب انعطاف پذیری میشود، قابلیت اضافه کردن یونیت های جدید است. اگر دستگاه شما ظرفیت کافی برای اتصال یونیت های داخلی متعدد را داته باشد همیشه این امکان برای شما فراهم است که ب تعداد واحدهای موجود بیفزایید.

۳: صرفه جویی در فضا

یکی از مزایای کولر مولتی پنل صرفه جویی در فضای نصب میباشند. این سیستم ها علی رقم عملکرد مطلوبشان فضای کمی را اشغال میکنند. ازین رو این دستگاه ها همیشه گزینه مطلوبی برای افرادیست که فضای کمی برای نصب سیستم تهویه مطبوع در اختیار دارند.

۴: امکان تنظیم جداگانه دما

همان طور که اشاره شد یکی از اصلی ترین ویژگی های سیستم مولتی اسپلیت امکان کنترل و تنظیم دمای هر فضا به صورت جداگانه است. به همین دلیل انتظارات کاربران مختلف در محیط به خوبی تامین خواهد شد. و جای نگرانی از لحاظ تهویه هوا وجود نخواهد داشت.

۵: طراحی زیبا و ظریف

ظاهر زیبا و نمای کم جا یکی از موارد مهم در خرید سیستم های تهویه مطبوع برای بسیاری از افراد است. از آنجایی که سیستم های تهویه مطبوع معمولا به طور غیر مستقیم بر روی نمای ساختمان ها تاثیرگذار است، بنابراین طراحان همیشه به فکر انتخاب سیستمی ظزیف و کاربردی هستند تا اثرات نامطلوب این دستگاه ها را بر روی نما و دید بصری کاهش دهند. کولر مولتی پنل یکی از گزینه هایی است که برای افرادی که ترجیح میدهند نمای ساختمانشان با یونیت های متعدد سیستم های تهویه مطبوع اشغال نشود، توصیه میشود. بنابراین انتخاب این سیستم ها میتوند انتخابی هوشمندانه باشد.

۶: ایجاد صدای کم

تولید صدا یکی از مواردیست که عموما توسط خریداران مورد توجه قرار میگیرد. از آنجایی که سیستم های هویه مطبوع طی ساعت های طولانی در روز فعالیت می کنند بنابراین صدای زیاد تولید شده توسط آنها می تواند آزار دهند باشند و آسایش افراد را مختل کند.

معمولا در سیستم های تهویه خازن دستگاه منبع اصلی تولید صدا محسوب میشود. و به این دلیل که در این سیستم ها خازن دستگاه یکسان میشود انتظار تولید صدای کمتر را داشت. همچنین میتوان گفت که مولتی اسپیت های مدرن برای به حداکثر رساندن آرامش محیطی مجهز به سیستم عایق صدا هستند.

سیستم مولتی اسپلیت

معایب کولر مولتی پنل

  • یکی از معایب این سیستم ها این است که در صورت آسیب به بدنه خارج اصلی آن تمامی یونیت های داخلی متصل به آن تحت تاثیر قرار میگیرد. و از کار می افتد. این می تواند اتفاق ناخوشاندی باشد بخصوص اگر در فصل زمستان تمامی سیستم تهویه مطبوع از کار بیفتد.
  • سرمایه گذاری برای تهیه سیستم های چندپنله در عین کاربردی بودن آنها گران است. شما باید به این نکته فکر کنید که آیا از پس آن برمی آیید یا خیر؟

نکات نصب کولر چند پنله

نصب سیستم های VRF مقداری پیچیده است و نیاز به تخصص و مهارت خاصی دارد. بنابراین همیشه توصیه میشود تا این کار را به تکنسین های ماهر و با تجربه در این زمینه بسپارید. نصب صحیح این سیستم ها نتنها در عملکرد آنها بلکه در نمای نهایی آن تاثیرگذار است.

در پایان

در این محتوا به ویژگی های کولر مولتی پنل و مزایای آنها پرداختیم. انتخاب یا عدم انتخاب این سیستم ها را می توانیدبنا به کارکرد و نیازهایتان درنظر بگیرید. امیدواریم این محتوا برای شما سودمند بوده باشد. شما می توانید برای مشاهده مدل های مختلف سیستم مولتی اسپلیت و خرید آنها از سایت زرین تهویه اینجا کلیک کنید.

شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع وجزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصدر دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید.