کولر گازی پرتابل چیست و چه ویژگی هایی دارد؟
کولر گازی پرتابل چیست

کولر گازی پرتابل چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

کولر گازی پرتابل چیست؟ شاید شما هم به تازگی نام کولر گازی قابل حمل را شنیده باشید. این سیستم ها که با طراحی ظریف و کم جایی که دارند طرفداران زیادی را به خود جذب کرده اند و می توانند برای بسیاری از مصارف گزینه هایی مطلوب و مقرون بصرفه باشند. استفاده از این سیستم ها باری فضاهای کوچک و استفاده های محدود بسیار راحت و بصرفه است. زیرا نصب و راه اندازه آنها بسیار است و شما می توانید در هر زمانی آنها را مطابق خواسته خودتان جا به جا کنید. در این محتوا از وبلاگ زرین تهویه به بررسی سیستم های پرتابل و کارکرد آنها خواهیم پرداخت. پس تا انتها همراه ما باشید…

کولر گازی پرتابل چیست؟

سیستم های پرتابل که تحت عنوان کولر گازی قابل حمل نیز شناخته میشوند. نوعی از سیستم های تهویه مطبوع هستند که میتوان آنها را به سادگی در مکان های مختلف جابجا کرد. این سیستم ها که به عنوان دستگاه هایی مستقل شناسایی میشوند می توانند با اتصال چرخ های به قسمت زیرین در بخش های مختلف قرار گیرند و این مورد یکی از برجسته ترین شاخصه های آنها است.

کولر گازی قابل حمل چگونه کار میکند؟

عملکرد این سیستم ها تقریبا مشابه سایر کولرهای گازی است. مبنای کارکرد این دستگاه ها به گونه ای است که با مکش هوای داخل اتاق با انجام عملیاتی بر آن دمای آن را به سطح مطلوب رسانده و مجددا وارد فضای اتاق کند. مهم ترین اجزای این کولرگازی شامل قطعات زیر میباشد:

 • فن: فن وظیفه پخش هوای مطلوب در اتاق را برعهده دارد این قطعه میتواند با تنظیم سرعت عملکردی در رنج متنوع ارائه دهد.
 • کویل اوپراتور و مبرد: به طور خلاصه کویل و اوپراتور وظیفه خنک کردن هوار را در سیکل تبرید برعهده دارند. شما می تواندی اطلاعات بیشتر درباره اوپراتور را در اینجا بخوانید.
 • کمپرسور: این بخش دمای مبرد را باری فرایند تراکم هوا افزایش دهد. تا سیکل گردش هوا به خوبی انجام شود.
 • کندانسور: کندانسور نیز بخش مهمی است که وظیفه خنک کردن مبرد را برعهده تا سیستم بتواند به خوبی هوا را تهویه کند.

در سیستم های تهویه مطبوع پرتابل فن دستگاه هوای گرم اتاق را به داخل دستگاه مکش کرده و به کویل ها میرساند کویل ها که گاز مبرد در آنها جریان دارد، دمای هوا را کاهش داده و از طریق تراکم آب آن را از دستگاه خارج میکنند. به این صورت هوای مطلوب وارد فضا شده و آسایش و آرامش را برای ساکنان بهمراه می آورد. تمامی این اتفاقات در مجموعه کوچک اتفاق می افتند که میتواند در ظرفیت های مختلفی عملکردهای متفاوتی داشته باشد.

گرمای جذب شده در این فرایند توسط رابط های خاصی که با فضای بیرون در ارتباط هستند تخلیه میشوند. این دستگاه می توانند علاوه بر عملکرد چهارفصل فرتیند رطوبت زدایی را نیز به خوبی انجام دهند.

کولر گازی پرتابل چیست

تعمیرات و نگهداری تهویه مطبوع پرتابل

یکی از نکاتی که باید درباره هر نوع از سیستم های تهویه مطبوع بدانید شرایط نگه داری و تعمیرات آنها است. داشتن اطلاعات در این زمینه تنها باعث دوام و بهره وری بیشتر دستگاهتان، بلکه موجب کارکرد بهتر و موثر آن میشود.بدون شک مهم ترین کار در حفظ و نگه داری درست هر سیستم تهویه مطبوع و کولرگازی تعویض یا شستشوی فیلترهوای آن است. توصیه میشود در کولر گازی پرتابل به طور معمول بنابر میزان مصرف و آلاینده های محیطی هر دو هفته تا یک ماه نظافت شود.

همچنین مخزن آب موجود در برخی از مدل های این سیستم ها باید مخزن آب به صورت دوره ای بررسی و تخیه شود.به طور مثال در زمان هایی که از دستگاه استفاده نمیکنید بهتر است که مخزن ذخیره آب به خوبی تمیز و خشک شود تا از کپک زدگی آن جلوگیری شود.

شما می توانید از یک دستمال نم دار و مواد شوینده ملایم برای تمیز کردن فضای خارجی دستگاهتان استفاده کنید. و برای حفاظت بیشتر از بدنه دستگاه از تماس مستقیم آن با خورشید جلوگیری نمایید.

مزایا و معایب کولر گازی پرتابل چیست؟

اگر بخواهیم مزایا ومعایب سیستم های تهویه مطبوع قابل حمل را به صورت دقیق تر مورد بررسی قرار بدهیم باید به چند نکته در مورد آنها اشاره کنیم:

مزایا

 • سادگی نصب و اجرا
 • قابل حمل و امکان جا به جایی در قسمت های مختلف بر حسب نیاز
 • مناسب برای فضاهای کوچک و محیط های محدود
 • هزیننه های جانبی اندک

معایب

 • تولید سر و صدای نسبتا محسوس به دلیل قرارگیری تمامی بخش های اجرایی در یک مجموعه
 • مصرف انرژی بالاتر نبست به سایر کولرگازی های اینورتر
 • صرفه اقتصادی کمتر در طول زمان
 • آب استخراج شده در روند کارکرد برخی از کولر گازی پرتابل نیاز به تخلیه دارد
کولر گازی پرتابل

در پایان

در این محتوا سعی کردیم تا اطلاعات مفیدی را با شما درباره این که کولر گازی پرتابل چیست و چه ویژگی هایی دارد به اشتراک بگذاریم. در حال حاظر سیستم های تهویه مطبوع قابل حمل بهترین گزینه های موجود برای برخی از فضاها است که میتواند به خوبی به نیاز افراد پاسخ دهد. اما باید این نکته را به یاد داشته باشید که اگر از سیستم های تهویه مطبوع استفاده دائمی و چهارفصل دارید؛ کولر گازی پرتابل تنها یک گزینه موقتی برای شما خواهد بود. و ممکن است انتخاب سایر سیستم های تهویه مطبوع گزینه های سودمندتری برایتان باشند. ازین رو بهتر است همیشه در خرید اسن دستگاه ها از کارشناسان فروش و افراد با تجربه مشورت بگیرید.