سیستم تهویه مطبوع تمام هوا و مشخصات آن
سیستم تهویه مطبوع تمام هوا

سیستم تهویه مطبوع تمام هوا و مشخصات آن

سیستم های تهویه مطبوع بر اساس نوع عملکرد به دسته بندی و انواع مختلفی دسته بندی میشود.از رایج ترین دسته های شاخص سیستم های تهویه؛ دستگاه های تمام آب، سیستم تهویه مطبوع تمام هوا و دستگاه های آب هوایی می باشد. در مقاله بررسی جامع سیستم های تهویه به طور کامل به مباحث مهم این موضوع اشاره کردیم. اما در این محتوا به طور اختصاصی به بررسی جامع و معرفی انواع سیستم تهویه مطبوع تمام هوا خواهیم پرداخت. پس تا انتها همراه ما باشید…

سیستم تهویه مطبوع تمام هوا چیست؟

از سیستم تهویه مطبوع تمام هوا جهت تامین رطوبت، سرمایش و گرمایش فضاهای اداری، تجاری، مسکونی، آموزشی، خدماتی و … استفاده میشود. همان طور که از نام این دستگاه پیداست، هوا در سیکل تهویه حرف اول را میزند. به شکل که هواساز که به نوعی یونیت خارجی این دستگاه ها محسوب میشود در خارج فضای ساختمانی بر روی پشت بام و هوای آزاد قرار میگیرد و پس از تهویه هوای مکش شده آن را به واسطه کانال کشی ها به سراسر محیط منتشر میکند.

سیستم تهویه مطبوع تمام هوا چیست

انواع سیستم های تمام هوا

سیستم تهویه مطبوع تمام هوا در دو گروه اصلی طبقه بندی میشوند.

۱: سیستم های یک کاناله

در سیستم های یک کانالی کویل های سرمایشی و گرمایشی به شکل پشت سر هم در مسیر جریان یافتن هوا قرار میگیرند تا بتوانند هوا را به درجه حرارت مطلوبی برسانند. و آن را برای تهویه وارد اتاق های مختلف نمایند.

۲: سیستم های دو یا چند کاناله

در این نوع از سیستم ها کویل های سرمایشی و گرمایشی به شکل موازی با هم در مسیر گردش هوا قرار میگیرند و میتوانند با داشتن چند کانال مختلف، چند خروجی هوا با دما های متفاوت داشته باشند که آنها را با یکدیگر ترکیب کنند و یا هر کانال به صورت جداگانه هوا را به نقاط مختلف منتقل میکند. به این صورت میتوان نتیجه گرفت که برای فضاهایی ک نیاز به داشتن چند منطقه با درجه دمایی مختلف دارند، سیستم تهویه تمام هوای چند کاناله میتوان به خوبی جوابگوی نیاز آنها باشد. و دمای هر فضا را به صورت مستقل تنظیم و مدیریت کند.

این سیستم ها تنها در دو دسته بالایی خلاصه نمیشوند و مدل های آنها می تواند بر اساس کارکرد و طراحی متفاوت باشد باشد. از انجایی که این سیستم ها را میتوان بر اساس نوع نیاز شخصی سازی کرد بنابراین با تغییر قطعات و ساختار آنها میتوان به مدل های متنوع تری رسید.

مزایای دستگاه تهویه مطبوع تمام هوا

نصب و نگهداری ساده:

یکی از مزایای سیستم تهویه مطبوع تمام هوا نصب و اجرای این سیستم‌ها میباشد که موجب تسهیل در بررسی و تعمیرات این دستگاه ها میشود. به همین دلیل پروسه تعمیرات و بازبینی آنها میتواند با دقت بیشتری صورت گیرد. همانطور که پیشتر اساره شد اجرای این سیستم ها بر روی پشت بام و یا اتاق تاسیسات امکان پذیر است. . که این امر میتواند به کاهش میزان شنیده شدن سر و صدا و ارتعاشات ناشی از کارکرد دستگاه در فضاهای اصلی زندگی شود.

عملکرد بهینه:

استفاده از هوای تازه در این سیستم ها و عملکرد بهینه در تمامی فصول سال این امکان را به افراد تا میدهد تا با یک کنترلگر هوشمند بتوانند به سادگی دستگاه را مدیریت کنند. و از وضعیت دمایی مطلع شوند. همچنین بهره گیری از یک سیستم منعطف میتوان تا حدود زیادی به بهبود عملکرد آن بر اساس شرایط و نیازهای محیطی منجر شود.

امکان کنترل رطوبت در این سیستم ها باعث شد تا استفاده از آن هم در فضاهای خشک و هم در محیط های شرجی امکان پذیر باشد و همین امر آن را تبدیل به یکی از گزینه های مطلوب پیشنهادی برای مشتریان کرده است.

مصرف انرژی مناسب:

این سیستم ها به دلیل استفاده از ترموستات های هوشمند می توانند دمای محیط را به صورت خودکار تنظیم نمایند و این مسئله می تواند یکی از مهم ترین مزایای هر سیستم تهویه مطبوع باشد. زیرا بدین وسیله می تواند تا حدود زیادی از هزینه های مصرف برق صرفه جویی کرد و در هدر رفت انرژی سهم قابل توجهی را ایفا کرد.

معایب دستگاه تهویه تمام هوا

اجرای تخصصی:

اجرای سیستم های تهویه مطبوع یکی از موردیست که باید به طور ویژه به آن توجه شود. زیرا در غیر این صورت میتواند در عملکرد سیستم و میزان کارایی آن تاثیرگذار باشد. نصب این سیستم ها از قرارگیری یونیت اصلی تا کانال کشی های آن یکی پروسه حرفه ای و پیچیده میباشد که بهتر است برای آن حتما از نظرات و دانش تکنسین های متخصص به این امر مشورت بگیرید. تا این مرحله را به بهترین شکل انجام دهید.

کمبود برندهای معتبر:

در حال حاظر برندهای زیادی در زمینه تولید انواع سیستم های تهویه مطبوع از جمله اسپیلت، چیلر، کولرگازی و … فعالیت میکنند. اما برند های شناخته شده کمی در بازار موجود هستند که فعالیت تخصصی در زمینه ساخت سیستم تهویه مطبوع تمام هوا را در پی بگیرند. ازین رو برای استفاده های معمولی و یا شرایطی که نیاز قطعی به این تکنولوژی نمیباشد انتخاب سایر دستگاه های تهویه مطبوع ساخته شده توسط شرکت های معتبر و شناخته شده توصیه بهتری باید دریافت خدمات پس از فروش بهتر میباشد.

در پایان

در این محتوا سعی کردیم تا با بررسی سیستم تهویه مطبوع تمام هوا مزایا، معایب و همچنین کارکرد آن به شما برای داشتن انتخابی بهتر کمک کنیم. این نکته مهم را به خاطر داشته باشید که انتخاب و خرید سیستم تهویه مطبوع یک تصمیم بلند مدت است و شما برای سالیان زیادی از یک دستگاه انتخاب خواهید کرد. داشتن خریدی هوشمندانه و دریافت مشاوره های تخصصی میتواند کمک زیادی در میزان رضایتمندی شما پس از خرید داشته باشد. بنابراین سعیکنید همیشه از ماهر ترین مجموعه ها برای خرید سیستم تهویه کمک بگیرید.

شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع و جزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصد دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید.