تحلیل و بررسی تفاوت چیلر جذبی و تراکمی
تفاوت چیلر جذبی و تراکمی

تحلیل و بررسی تفاوت چیلر جذبی و تراکمی

امروزه چیلرهای متفاوتی با عملکرد های منحصر به فرد برای انواع نیاز کاربران در بازار موجود است. چیلرهای تراکمی و جذبی دو نمونه متداول از این سیستم ها هستند که در این محتوا از سایت زرین تهویه قصد داریم به بررسی تفاوت چیلر جذبی و تراکمی، مزایا و معایب هر یک و کارکرد آنها بپردازیم. پس تا انتهای این محتوا با ما همراه باشید…

سیستم تبرید فشرده سازی بخار یا چیلر تراکمی چیست؟

چیلر تراکمی سیستمی است که در آن از گاز مبرد R12 استفاده میشود. در این سیستم ها فرایند سیکل تبرید برای حذف گرمای هوا و انتشار آن در فضا به منظور تهویه انجام میشود. میتوان به این نکته درباره فرق بین چیلر جذبی و تراکمی اشار کرد که چیلرهای تراکمی برای کار و عملکردشان نیاز به درجه بیشتری از انرژی مکانیکی و الکتریکی دارند. نحوه عملکرد این سیستم به این صورت میباشد که مبرد از بخش اوپراتور گرفته شده و و به کمپرسور انتقال می‌یابد در این قسمت هوا با توجه به دما و فشار بالا فشرده میشود و سپس از ثابت شدن فشار به کندانسور فرستاده میشود. انواع چیلرهای تراکمی شامل موارد زیر هستند:

 • اسکرو (مارپیچی)
 • سانتریفیوژ یا گریز از مرکز
 • اسکرال (حلزونی)
 • پیستونی یا ضربه ای یا رفت و برگشتی

ما در محتوای “بررسی چیلر تراکمی و ویژگی های آن” به طور کامل به تحلیل این دستگاه پرداخته ایم که شما میتوانید آن را مطالعه نمایید.

سیستم تبرید جذب بخار یا چیلر جذبی چیست؟

تفاوت چیلر جذبی و تراکمی این است که در این سیستم ها از آب یا آمونیاک (VH3) به عنوان مبرد استفاده میشود. چیلر جذبی نیز یکی از انواع چیلرهای ساختمانی است که میتواند در مکان های مختلف کاربرد داشته باشد. در این سیستم به دلیل تفاوت سیکل تبرید از منابع انرژی کم درجه همچون گرمای کوره ها و یا بخار خروجی از سیستم ها و یا حتی انرژی خورشیی برای راه اندازه استفاده میشود. چهار بخش اصلی این دستگاه ها شامل اوپراتور‌، ابزوربر‌ ( محفظه جذب کننده)، ژنراتور‌( مولد ) و کندانسور میباشد. انواع چیلر های جذبی در دو دسته زیر تقسیم بندی میشوند.

 1. چیلر جذبی دو اثره
 2. چیلر جذبی تک اثره

تفاوت چیلر جذبی و تراکمی از لحاظ ساختاری

به طور کلی میتوان گفت علی رقم تمام فرق بین چیلر جذبی و تراکمی، در هر دو سیستم بخش هایی همچون اوپراتور، کمپرسور و شیر انبساط مشابه است. اوپراتور اولین قسمت در فرایند تهویه و شیر انبساط نیز آخرین بخش محسوب میشود. اما انچه مشخص است این است که تفاوت های بسیاری میان بخش هایی همچون مبرد، کندانسور و اوپراتور بین این دو دستگاه وجود دارد. و این به این دلیل است که کارکرد یک دستگاه بر اساس جذب و دیگری براساس تراکم مبرد میباشد.

یکی دیگر از تفاوت چیلر جذبی و تراکمی آن است که در چیلر های های جذبی فشرده سازی مبرد در یک مرحله انجام میگیرد اما چیلرهای جذبی این فرایند را از طریق چهار بخش مبدل حرارتی، جاذب، پمپ و ژنراتور انجام میدهند و به نوعی نقش کمپرسور چیلر تراکمی را ایفا میکنند.

مقایسه چیلرهای تراکمی و جذبی بر اساس کاربرد

انتخاب انواع چیلرها برای فضا و مصارف مختلف بسیتگی به مولفه های بسیار زیادی همچون شرایط شرایط محیطی و تاسیساتی دارد. از این رو بهتر است حتما با بیان اطلاعات دقیق با یک فرد ماهر و با تجربه بهترین گزینه را انتخاب کنید. مواردی که باید در خرید و انتخاب بین این در سیستم درنظر بگیرید شامل موارد زیر میباشد:

 • دسترسی به منابع آبی
 • بودجه درنظر گرفته شده
 • میزان انرژی مصرفی و نوع آن
 • فضای نصب و قرارگیری دستگاه تهویه
 • شرایط محیطی و نیازهای پروژه

یکی از فرق بین چیلر جذبی و تراکمی این است که نصب چیلرهای جذبی نیاز به دقت و تخصص بیشتری دارد. به همین دلیل حتما باید بستر مناسبی برای نصب این دستگاه درنظر گرفته شود.

فرق بین چیلر جذبی و تراکمی

جدول بندی فرق بین چیلر جذبی و تراکمی

چیلر جذبی چیلر تراکمی
تولید سرو صدای کمترتولید نویز و صدا در هنگاه عملیات
مصرف انرژی الکتریکی و استفاده از منابع انرژی حرارتیاستفاده از برق به عنوان منبع انرژی
شارژ مبرد دشواتر استامکان شارژ ساده گاز مبرد
مصرف بیشتر انرژیمصرف انرژی کمتر
جریان گاز توسط ژنراتور و نیروش گرانش صورت میگیرددر این سیستم ها از کمپرسور به منظور جاری کردن گاز مبرد استفاده میشود
در سیستم جذبی از مبرد آمونیاک یا آب استفاده می کنیماستفاده از گاز مبرد R12
استفاده از انرژی گرماییاستفاده از انرژی مکانیکی به عنوان ورودی
در سیستم جذبی مبرد در حال گرم شدن و جذب کردن استدر عملیات تراکم مبرد فشرده میشود
هزینه عملیاتی کمتری مورد نیاز استهزینه های عملکردی بیشتری به دلیل استفاده از کمپرسور
امکان تعمیر و نگهداری کمترامکان تعمیر و نگهداری بیشتر است
در مقایسه با چیلر تراکمی کم جا تر و با بهره وری بیشتر استکمپرسور در عین اشغال فضای بشتری کارایی کمتری دارد
احتمال سایش و پارگی کمتر است زیرا این سیستم قطعات محرک کمتری دارداحتمال ساییده شدن و پارگی قطعات به دلیل تحرک زیاد وجود دارد
ضریب توان (COP) در سیستم جذب کمتر میباشدضریب توان (COP) در سیستم فشرده سازی بالا است
عملکرد این سیستم ها برای ظرفیت بالا مناسب تر استچیلرهای تراکمی برای کارهای ظرفیت کمتر استفاده میشود
احتمال نشتی گاز در چیلر چذبی بسیار ناچیز یا کم استاحتمال نشت گاز به دلیل فرایند تراکم بیشتر است
جدول بندی تفاوت چیلر جذبی و تراکمی

در پایان

در این محتوا از زرین تهویه سعی کردیم تا با بررسی تفاوت چیلر جذبی و تراکمی و بیان نحوه عملکرد و ویژگی هر یک از آنها به جمع بندی کاملی درباره این سیستم ها برسیم. و با قرار دادن مهم ترین نکات و فرق بین چیلر جذبی و تراکمی اطلاعات کاملی را در جدول طبقه بندی کرده و به شما ارئه دهیم. امیدواریم از این مقاله استفاده کرده باشید. لطفا نظرات و تجربیاتتون رو با ما به اشتراک بگذارید.

شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع وجزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصد دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید.