سرمایش و گرمایش خانه در فصل بهار در بهترین حالت ممکن چگونه است‌؟
سرمایش و گرمایش خانه در فصل بهار

سرمایش و گرمایش خانه در فصل بهار در بهترین حالت ممکن چگونه است‌؟

سرمایش و گرمایش خانه در فصل بهار یکی از دغدغه‌های خانوار‌هاست چون دما در فصل بهار متغیر است‌. باید خنک کردن خانه در بهار به صورتی باشد که مشکلی ایجاد نشود‌.

سرمایش و گرمایش خانه در بهار در بهترین حالت ممکن چگونه میتواند باشد‌؟ آیا خنک کردن خانه در بهار همیشه میتواند باعث ایجاد سرماخوردگی و بیماری‌هایی شود که به علت سرما رخ میدهد‌؟ شما تا چه بازه زمانی در سال از سیستم‌های گرمایشی خود استفاده میکنید‌؟ در مقالات قبل درباره‌ی آماده سازی سیستم‌های تهویه مطبوع در بهار صحبت کردیم‌. در این مقاله میخواهیم کمی بیشتر و جامع تر به آن بپردازیم پس با تیم تولید محتوای زرین تهویه ایرانیان همراه باشید….

چرا سرمایش و گرمایش خانه در فصل بهار نیاز به مطالعه دارد‌؟

همانطور که همه شما میدانید بهار فصلی است که از نظر دمای هوا بسیار متغیر است‌. گاهی ابری است‌؛ گاهی باران میبارد و گاهی هم آنقدر آفتابی و گرم است که دلتان یک کولر میخواهد که خودتان را خنک کنید‌. در اوایل بهار وقتی صله ارحام انجام میشود خانواده‌ها به کوچکتر‌ها توصیه میکنند که ژاکتی یا کتی را بردارد چون ممکن است شب هنگام بازگشت سردشان شود‌. حالا با این اوصاف قطعا استفاده مستقیم از کولر و یا بر عکس آن یعنی استفاده مستقیم از شوفاژ و بخاری عملا ممکن نیست‌. پس باید چه کرد؟ در این محتوا برایتان خواهیم گفت…

مرحله به مرحله خنک کردن خانه در بهار

قبل از اینکه به فکر راه انداختن کولر و یا خاموش کردن کلیه سیستم‌های گرمایشی باشید بهتر است یک دمای معتدل را در فصل بهار به خانه خود بیاورید و برای خنک کردن خانه در بهار سریعا سیستم‌های گرمایشی را جمع آوری نکنید‌. در ادامه قدم به قدم راه کارهای خنک کردن خانه در بهار را بررسی خواهیم کرد‌:

سرمایش و گرمایش خانه در فصل بهار

۱. شومینه و بخاری

در بهار مشعل بخاری‌ها را تمیز کنید‌. سعی کنید در زمانی که لازم است از شومینه استفاده کنید‌. در اوایل بهار که تغییر جوی بسیار بیشتر از سایر روزهاست‌، بهتر است گاز شومینه یا بخای را قطع نکنیم فقط در صورت لزوم آن را روشن کنیم‌. یا اگر منزل شما هم زمان با بخاری و شومینه گرم میشود‌؛ توصیه یموشد از یکی از این سیستم‌ها مثلا بخاری استفاده کنید و سیستم دیگری را جمع آوری کنید مثلا دمپر شومینه را با اهرمی که کنار آن قرار دارد‌؛ ببندید‌.

۲. پکیج شوفاژ دیواری

قبل از اینکه بخواهیم این پکیج‌ها را خاموش یا درجه آن را کم کنید باید ببینید دستگاه شما داخل منزل نصب است یا خارج از منزل. سپس اقدامات را بر اساس نوع آن انجام دهید.

پکیجی که داخل منزل نصب است

در اوایل بهار که میگویند هوا دزد است توصیه میشود درجه دمای پکیج را کم کنید‌. اگر قصد خاموش کردن آن را دارید باید آب درون دستگاه را تخیله کنید و دستگاه را خاموش کنید.

پکیجی که در خارج منزل نصب است

این مورد نیز توصیه میشود از موتورخانه مرکزی دمایش کم شود تا در صورت بروز سرمای یک دفعه‌ای‌، خانه سرد نشود و دما در حالت تعادل نگه داشته شود‌. ولی اگر دمای هوا بصورت غیر قابل تحملی گرم بود دستگاه را خاموش کنید اما آب و برق و گاز آن را نبندید تا اگر پکیج در دمای پایین یکدفعه‌ای قرار گرفت‌؛ پکیجتان در اثر یخ زدگی آسیب نبیند و سریع آنتی فریز آن فعال شود‌. شما در این نوع از پکیج نیاز ندارید آب درون دستگاهتان را تخلیه کنید‌.

وضعیت پکیج را به حالت تابستانی تغییر دهید

برای این کار مراحل زیر را پیش بگیرید‌:

  1. کلید سلکتوری را بر شکل خورشید قرار دهید‌.
  2. عقربه فشار سنج را چک کنید و فشار دستگاه‌ را بر ۱/۵ بار تنظیم کنید که البته فشار تا ۲ بار طبیعی محسوب میشود‌.
سرمایش و گرمایش خانه در فصل بهار

۳. کولر گازی

کولر گازی بهترین وسیله گرمایشی و ایضا سرمایشی برای بهار است چون تنظیمات آن بطور کامل به دست خودتان است اینگونه که در صورت بروز گرما میتوانید بر سرمایش و در صورت بروز سرما میتوانید بر گرمایش تنظیمش کنید‌. اگر میخواهید کولر گازی خود را بطور کلی از فاز گرمایشی به سرمایشی وارد کنید بهتر است فیلتر داخل دستگاه را بشویید و بر یونیت خارجی و قطعات حساس مثل موتور کاور بکشید و برق کولر گازی خود را از فیوز مینیاتوری که پایین کولر غیر اینورتر در کنار پنل است قطع کنید‌.

اما اگر میخواهید از آن سرمایش بگیرید‌، فیوز مینیاتوری را روشن کنید و با آپشن کلید mode‌، کولر خود را بر روی شکل دانه برف تنظیم کنید و دما را بر ۱۸ تا ۳۰ درجه تنطیم کنید تا خنک کردن خانه در بهار را به بهترین حالت ممکن انجام دهید‌.

در پایان

ممنون که تا انتهای مطلب با ما همراه بودید‌. در این مقاله به نحوه سرمایش و گرمایش خانه در فصل بهار پرداختیم‌. اگر این مطلب برایتان مفید بوده است نظراتتان را برایمان بنویسید و اگر علاوه بر اینها نکات و تجربه‌ای در این زمینه دارید با تیم ما به اشتراک بگذارید‌.

شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع وجزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصد دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید.