چک لیست آماده سازی تهویه مطبوع برای فصل بهار
آماده سازی تهویه مطبوع

چک لیست آماده سازی تهویه مطبوع برای فصل بهار

حال که کم کم به فصل بهار نزدیک میشویم، یکی از مهم ترین موارد در نگه داری از دستگاه های تهویه آماده سازی تهویه مطبوع برای شروع این فصل میباشد. این کار می تواند سهم بسزایی در افزایش بهره وری سیستم و افزایش طول عمر مفید آن داشته باشد. بسیاری از مواردی که در ادامه این محتوا به آنها اشاره خواهیم کرد جز مواردیست که حتما باید آنها را بررسی و از عملکرد مناسب آنها اطمینان حاصل کنید.

از آنجایی که در کشور ما فصل بهار همراه با هوایی مطلوب و متعادل است بنابراین نیاز به سیستم های تهویه مطبوع در این فصل کمتر از تابستان یا زمستان بنظر میرسد. اما این زمان دوره خوبی به منظور چکاپ کلی این دستگاه‌ها است که میتوان به خوبی به رسیدگی و تعمیرات آن پرداخت. پس پیشنهاد میکنم تا انتها با این محتوا از زرین تهویه درباره چک لیست آماده سازی تهویه مطبوع برای آغاز فصل بهار همراه ما باشید…

اقدامات ضروری آماده سازی تهویه مطبوع

نکته قابل توجه درباره استفاده از سیستم های تهویه در فصل بهار اینجاست که به دلیل افزایش ذرات آلرژی‌زا و گرده ها در این فصل میتوان به خوبی از فیلتر های هوای این سیستم ها به منظور پاکسازی هوا بهره گرفت.

چک لیست آماده سازی یونیت داخلی سیستم های تهویه مطبوع

  • تعویض فیلتر های هوا: تعویض یا نظافت فیلتر هوای سیستم های تهویه مطبوع یکی از کارهاییست که اغلب مواقع با شروع فصل تازه به آن تاکید میشود. فیلتر هوای کثیف مشکلات زیادی از جمله کاهش عملکرد و مسدود شدن راه مکش و دمش هوا را بهمراه خواهد داشت. که تمامی این موارد منجر به افزایش مصرف انرژی استهلاک بیشتر دستگاه خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر برای شناخت انواع فیلتر های هوا و کارکرد آنها اینجا کلیک کنید.
  • گرد گیری و نظافت پره ها: پره های پنکه سقفی یا کولرهای گازی جزء بخش هایی محسوب میشود که می توان گفت بیشترین میزان جذب آلودگی محیطی را به خود اختصاص میدهند. گرد و غبارهای محیط که در مدتی طولانی بر روی این بخش های قرار میگیرد میتواند وارد سیکل تهویه هوا شده و در محیط پخش شوند. بنابراین نظافت آن را می توان یکی از گام های مهم آماده سازی تهویه مطبوع دانست.
  • نصب دستگاه تصفیه هوا را مدنظر قرار دهید: اگر دچار بیماری های تنفسی و یا آلرژی شدید هستید، دستگاه های اصفیه هوا بهترین گزینه هایی هستند که می توانند به شما برای سپری فصل بهار کمک کنند. ازین رو تهویه آنها میتواند بنا به شرایط محیطی انتخابی بلند مدت باشد.
  • از ترموستات های هوشمند بهره بگیرید: امروزه اکثر سیستم های تهویه مطبوع جدید مثل کولرهای گازی، اسپیلت و یا هواساز ها مجهز به ترموستات اتوماتیک هستند. این قطعات می توانند با بررسی دما سیستم را به صورت خودکار خاموش و یا روشن کنند. بنابراین اگر از دستگاه قدیمی استفاده میکنید بهتر است با نصب این ترموستات ها سیستمتان را ارتقا دهید و از مزایای آن در طول سال بهرمند شوید.
نکات آماده سازی تهویه مطبوع

چک لیست آماده سازی یونیت خارجی سیستم های تهویه مطبوع

  • اطراف یونیت خارجی سیستم تهویه را تمیز کنید: فصل زمستان میتواند در بعضی مناطق با باد های شدید همراه باشد که آلودگی ها را به اطراف یونیت خارجی حمل میکند. این آلودگی ها میتواند با گیر کردن در داخل سیستم به بروز مشکلات منجر شود. پس یکی از مراحل آماده سازی تهویه مطبوع برای فصل بهار جارو کشی و نظافت محیط مجاور آن به منظور تامین جریان هوا میباشد. همچنین نظارت و بازبینی بدنه خارجی دستگاه از اهمیت زیادی برخوردار است.
  • بررسی خطوط تخلیه: برخی از مدل های سیستم تهویه دارای بخش خاصی تحت عنوان خط تخلیه میباسند که بهتر است حتما مورد نظافت قرار بگیرد تا در روند کاری دستگاه مشکلی ایجاد نشود.
  • تنظیم و بازبینی سیستم تهویه مطبوع: بررسی مداوم دستگاه یکی از واجب ترین کارهاییست که شما باید برای آماده سازی تهویه مطبوع حد اقل سالی دوبار انجام دهید. این کار معمولا توسط تکنسین های ماهر در این زمینه صورت میگیرد و شما می توانید با تماس با آنها سیسمتان را برای فصلی جدید آماده سازی کنید. بررسی سطح مبرد دستگاه تهویه مطبوع، قطعات الکتریکی و مکانیکی از مواردیست که نباید نسبت به آن بی توجهی کرد.

شما میتوانید برای دریافت خدمات ما در شهر مشهد به منظور نصب، سرویس و تعمیرات سیستم های تهویه مطبوع ما شماره تلفن ۳۷۰۲۲_۰۵۱ تماس بگیرید. تا از خدمات ماهر ترین تکنیسن ها بهره مند شوید.

در پایان

در این محتوا سعی کردیم تا با بررسی چک لیست آماده سازی تهویه مطبوع برای فصل بهار به شما برای نگهداری کمک کنیم. ممنون که تا انتها ما رو همراهی کردید. لطفا نظات و تجربیاتتون رو با ما به اشتراک بگذارید. به یاد داشته باشید نگه داری درست از سیستم های تهویه می تواند علاوه بر بهبود عملکرد آنها، از بوجود آمدن خسارات مالی جدی تر جلوگیری نماید.

شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع وجزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصدر دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید.