روش تهویه هوای منزل و از بین بردن آلودگی هوا در خانه
بررسی روش تهویه هوای منزل

روش تهویه هوای منزل و از بین بردن آلودگی هوا در خانه

آیا میدانید روش تهویه هوای منزل چیست؟ امروزه با قرار گرفتن خانه ها در فضاهای شهری و در محیط هایی مملو از آلودگی جلوگیری از ورود این آلودگی ها به داخل خانه ها اجتناب ناپذیر است. و خواه یا ناخواه فضای خانه که محیطی برای تامین آسایش و امنیت حاضر در آن است مبتلا به آلودگی هایی میشود. بنابراین یادگیری راهکارهای از بین بردن آلودگی هوای خانه از مهارت های مهم در این عرضه محسوب میشود.

پیشتر در محتوای “۱۰ نشانه کاهش کیفیت هوای خانه” به علائم فیزیکی و محیطی اشاره کردیم که میتواند به دلیل کاهش و افت کیفیت هوا بوجود بیاید. اما در این مقاله که مشغول خواند آن هستید، به این نکته میپردازیم که چگونه میتوان با این مسئله مواجه شد و برای از بین بردن آلودگی هوای خانه باید چه کارهایی انجام داد؟ بنابراین پیشنهاد میکنم تا انتهای این محتوا همراه ما باشید…

راهکار و روش تهویه هوای منزل

اگر درباره کیفیت هوای داخل خانه نگرانی هایی دارید این امر بسیار طبیعی است. گاهی اوقات افراد به این فکر می افتند که برای مدیریت این مشکل حتما از دستگاه های گران قیمت برای تصفیه هوا استفاده کنند. بدون شک استفاده از این سیستم ها هم میتواند مفید باشد. اما قبل از اینکه به فکر انتخاب این راه بیوفتید راه های بسیاری به عنوان روش تهویه هوای منزل وجود دارد که میتواند هزینه و زحمت کمتری برای شما داشته باشد. در این محتوا به بررخی از موثر ترین این راهکارها اشاره خواهیم کرد.

۱: در و پنجره ها را باز کنید

گاهی اوقات برای جلوگیری از فوذ هوای آلوده و یا نامطلوب فضای بیرون مجبور به استفاده از درزگیرها و پوشاندن راه های انتقال هوا هستیم. این کار میتواند باعث این موضوع شود که هوای داخل خانه تا حدود زیادی راکد بماند و کیفیت نامطلوبی پیدا کند. شما میتوانید در برخی از روز های سال که هوا مطلوب و با آلودگی کمتر است، درها و پنجره ها را باز بگذارید تا از جریان طبیعی هوا استفاده کنید. این روش را میتوان به عنوان ساده ترین و راحت ترین راهکار برای حذف آلودگی ها و یا بوی بد خانه معرفی کرد.

۲: از سیستم های تهویه مطبوع استفاده کنید

استفاده از انواع سیستم های تهویه مطبوع هم میتواند روش خوب و کارآمدی برای از بین بردن آلودگی هوای خانه باشد. این سیستم ها به دلیل بوجود آوردن گردش هوا و استفاده از انواع فیلتر های تصفیه هوا میتوانند نتیجه موثری در بهبود کیفیت هوا داشته باشند. اگر نیازی به تغییر دمای هوای منزلتان ندارید میتوانید با تنظیم کولرگازی بر روی درجه فن و یا clean تنها از قابلیت گردش هوا استفاده کنید. فیلتر های بکار رفته در سیستم های تهویه مطبوع جدید میتواند انواع آلودگی ها از جمله ذرات گرد و غبار، موی حیوانات، گرده های آلرژی زا و سایر آلاینده های محیطی را به خوبی جذب و از سیکل گردش هوا جذب کنند.

روش تهویه هوای منزل با استفاده از سیستم تهویه مطبوع

۳: از هود آشپزخانه کمک بگیرید

یکی از رایج ترین دلایل کاهش افت کیفیت هوای منزل پخت و پز در آشپزخانه است. غذاهای سرخ کردنی، دودی کردن مواد بخار آب و چربی های ناشی از پخت و پز از مواردی هستند که میتوانند بر هوای خانه تاثیرگذار باشند. بنابراین استفاده از هود به عنوان یک عنصر کمکی در آشپزخانه میتواند کمک بسیار زیادی به مکش و از بین بردن تاثیرات فعالیت های مربوط به پخت و پز داشته باشد.

۴: گرد و غبار در خانه را کاهش دهید

ورود گرد و غبار و خاک به فضای داخل امری اجتناب ناپذیر است. اما همین گرد و غبارها میتوانند عامل خطرناکی در بوجود آمدن بیماری های تنفسی از جمله آلرژی و یا آسم باشند بنابراین یکی از راهکارهایی که میتواند به عنوان روش تهویه هوای منزل معرفی شود گرد گیری است.

در بعضی از خانه ها بخصوص در اقلیم های مرطوب شمالی و جنوبی کشور که شرجی بودن هوا باعث بوجود آمدن کپک و روطوبت در قسمت های تاریک تر مثل کمدها، کابینت و یا دیواره‌ها نظافت و پاکسازی اهمیت بیشتری پیدا میکند. به این دلیل که ذرات قارچ و هاگ ها میتوانند در هوا و یا حتی بر روی وسایل قرار بگیرند و تنفس افراد را تحت تاثیر قرار دهند. امروزه کنترل رطوبت خانه و رطوبت زدایی بوسیله سیستم های تهویه مطبوع میتواند به افراد کمک کند تا این مشکل را برطرف و یا از آن پیشگیری کنند.

۵: از شوینده هایی با آلودگی کمتر استفاده کنید

اخیرا استفاده از شوینده های حاوی کلر و یا وایتکس توسط پزشکان توصیه نمیشود زیرا این شوینده ها علاوه بر تاثیرات مخرب بر سلامت پوست میتوانند مشکلات تنفسی را در پی داشته باشند. بنابراین یکی از کاربردی‌ترین روش تهویه هوای منزل و جلوگیری از تنفس هوای مسوم به حداقل رساندن استفاده زا شوینده های مضر و غیر استاندارد است.

۶: در فصل زمستان از وسایل گرمایشی مناسب استفاده کنید

شاید بتوانی یکی از مهم ترین و خطرناک ترین آلودگی های ایجاد شده در منازل را استفاده نادرست از لوازم گرمایشی دانست. متاسفانه سالیانه بسیاری از افراد قربانی گاز گرفتگی میشوند. و این بدلیل استفاده از لوازم گرماشی غیر استاندار و ناایمن است به همین دلیل پیسنهاد میکنم حتما محتوای “بررسی مهم ترین نکات ایمنی وسایل گرمایشی” را مطالعه کنید. و سعی کنید با شناخت انواع سیستم های گرمایشی بهترین و ایمن ترین دستگاه را برای روز های سرد سال انتخاب کنید.

این نکته را به یاد داشته باشید که حتی اگر از دستگاه های گاز سوز مثل شومینه و یا بخاری استفاده میکنید حتما از جریان هوای مناسب اتاق مطمئن باشید و با بستن همه درز و شکاف ها باعث عدم ورود هوای تازه به اتاق نشوید.

۷: از گیاهان طبیعی استفاده کنید

استفاده از گیاهان سبز و طبیعی را میتوان کاربردی و ساده ترین روش تهویه هوای منزل دانست. با اینکار علاوه بر اینکه میتوانید یک تصفیه هوای طبیعی و زنده داشته باشید؛ باعث زیباتر شدن فضا منزل نیز میشوید. بسیاری از گیاهان میتوانند علاوه بر پاکسازی هوا و تولید اکسیژن اشعه ها و امواج مضر را نیز جذب کنند و به سلامت افراد منجر شوند.

از بین بردن آلودگی هوای خانه با استفاده از گیاهان طبیعی

در پایان

بدون شک پاکسازی فضا و از بین بردن آلودگی هوای خانه یکی از اقدامات مهمی است که هر فرد برای تامین سلامت خود و سایر افراد حاضر در محیط موظف به انجام آن است. این نکته که بدانیم روش تهویه هوای منزل چیست مهارتی است که به مرور زمان نقش مهمی پیدا میکند و در حال حاضر نیز یکی از مسائل مهم جهانی بشمار می آید.

امیدواریم از این محتوا لذت برده باشید. لطفا نظرات و تجربیاتتون رو درباره روش تهویه هوای منزل با ما به اشتراک بگذارید. شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع وجزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصد دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید.