۵ مورد از رایج ترین انواع سیستم تهویه مطبوع
انواع سیستم تهویه مطبوع

۵ مورد از رایج ترین انواع سیستم تهویه مطبوع

آیا به دنبال خرید یک سیستم تهویه هستید؟ قدم اول شما برای انجام این کار چیست؟ اگر از مجموعه زرین تهویه بپرسید؛ اولین مرحله برای داشتن یک خرید هوشمندانه شناخت نیازها و انواع سیستم تهویه مطبوع است. این کار به شما کمک میکند تا با مقایسه و بررسی مشخصات هرکدام از گزینه های موجود بهترین دستگاه را برای رفع نیازها و فراهم کردن آسایش‌تان تهیه کنید. ما در این محتوا به برخی از متداول ترین انواع سیستم تهویه مطبوع اشاره خواهیم تا به شما اطلاعات کلی در این زمینه بدهیم. و با معرفی ویژگی های هر یک انتخاب را ساده تر کنیم. پس تا انتها همراه ما باشید…

انواع سیستم تهویه مطبوع

انواع سیستم تهویه مطبوع

سیستم تهویه مطبوع مرکزی

سیستم تهویه مطبوع مرکزی یکی از انواعی است زیر شاخه های بسیاری را شامل میشود. در محتوای “بررسی مزایای سیستم تهویه مطبوع مرکزی و انواع آن” به طور کامل به این نوع از سیستم ها پرداختیم. اما به طور کلی میتوان گفت که سیستم های مرکزی یکی از مناسب ترین انواع سیستم تهویه مطبوع برای خانه ها، واحد های آپارتمانی، فضاهای خدماتی، عمومی و … میباشند. این نوع از سیستم ها بوسیله داکت کشی ها هوای مطلوب را به بخش‌های مختلف خانه منتقل میکنند و از طریق یک یونیت خارجی پشتیبانی میشوند. سیستم هایی همچون داکت اسپیلت ها، فن کویل، انواع چیلر، هواساز و… از رایج ترین انواع سیستم های تهویه مرکزی محسوب میشوند.

خرید سیستم تهویه مطبوع مرکزی برای افرادی مناسب است که:

 • مالک یا پیمانکار خانه هستند
 • قصد سکونت و استفاده از یک محیط برای حداقل ۳ سال را دارند
 • برای توضیح هوا امکان کانال کشی از طریق سقف کاذب را داشته باشند
 • نیاز به تهویه هوای محیطی بیش از ۴۵ متر مربع را داشته باشند
 • دارای شرایط اقلیمی خاصی باشند که نیاز به تهویه قوی باشد

دستگاه تهویه پرتابل

سیستم های تهویه مطبوع پرتابل یا قابل حمل یکی دیگر از گزینه هایی است که شما می توانید آن را در لیست انواع سیستم تهویه مطبوع بیابید. این سیستم ها به شکل جعبه های قابل حمل تک واحدی هستند که با استفاده از چرخ هایی امکان انتقال آنها به سایر بخش ها و اتاق های دیگر فراهم میباشد. این سیستم ها نیز همانند کولر گازی عملکردی سرمایشی، گرمایشی دارند.

در شرایطی که رطوبت هوا بالا باشد این سیستم ها نیاز به تخلیه مستقیم و یا مخزن دارند. پیشنهاد میکنم برای کسب الاعات بیشتر درباره سیستم های تهویه مطبوع پرتابل اینجا کلیک کنید.

خرید سیستم تهویه مطبوع قابل حمل برای کسانی مناسب است که:

 • محلی را اجاره کرده اند
 • مالک هستند اما ممکن است در زمان کوتاهی قصد جابه‌جایی داشته باشند
 • نگران اشغال فضایی از محیط نستند
 • فضا یا اتاقی کوچک به منظور تهویه درنظر گرفته اند
 • بودجه محدودی دارند
 • با تخلیه مخزن و یا اتصال شلنگ به این منظور مشکلی ندارند

سیستم تهویه مطبوع پنجره ای

ما به این نکته اشاره کردیم که در سیستم های تهویه مطبوع مرکزی یونیت خارجی معمولا در فضای باز قرار میگیرد و بخش اعظم فرآیند تهویه را به انجام میرساند. کولر گازی های پنجره ای نیز عمکردی نسبتا مشابه دارند. و با همان مشخصات اما با ابعادی کوچکتر و بسیار جمع و جور تر هستند. در این نمونه از انواع سیستم تهویه مطبوع یونیت خارجی از طریق پنجره در محیط بیرونی قرار میگیرد و هوای مطلوب را بدون هیچ واسته یا داکتی در فضا منتقل میکند.

این نوع از سیستم ها نسبت به سایر موارد مشابه بسیار مقرون بصرفه میباشند و برای تهویه هوای فضاهای محدود و اتاق ها مناسبند. از طرفی شما میتوانید در صورت جابه‌جایی به مکان دیگر این سیستم را به همراه خودتان به محلی جدید منتقل کنید.

خرید سیستم تهویه مطبوع پنجره ای برای کسانی مناسب است که:

 • محلی را اجاره کرده اند
 • فضایی برای داکت کشی ندارند
 • فضای محدودی را برای تهویه هوا درنظر دارند
 • محدودیت فضایی بر روی زمین دارند
 • بودجه محدودی درنظر دارند
سیستم تهویه مطبوع پنجره ای

سیستم های تهویه تبخیری

دستگاه های خنک کننده تبخیری یکی از انواع سیستم تهویه مطبوع محسوب میشوند. هرچند این نمونه از سیستم ها در ایران و برای مصارف خانگی کمتر مورد توجه قرار میگیرند اما این سیستم ها نیز میتوانند عملکردی مطلوب داشته باشند. در این نوع از سیستم ها آب تبخیر شده گرما را جذب میکند تا هوای مجاور را خنک کند و دمای هوا را با هزینه حداقلی حفظ و در مصرف انرژی صرفه جویی کند. این سیستم ها نیز میتوان به شکل تک اتاقه و یا برای کل خانه تهیه کرد.

خرید سیستم تهویه مطبوع تبخیری برای کسانی مناسب است که:

 • در محیط هایی با سطح رطوبت کم زندگی میکنند.

سیستم های تهویه دیواری

سیستم های تهویه مطبوع دیواری یا کولرگازی های دیواری یکی از محبوب ترین انواع سیستم تهویه مطبوع هستند. این دستگاه ها شکل، ابعاد و طراحی های تفاوتی دارند و میتوانند قابلیت های زیادی را در اختیار شما قرار دهند. این نوع از سیستم ها نیز دارای یک یونیت خارجی میباشد که به بخش داخلی متصل میشود. معمولا این سیستم ها به صورت ثابت اشتفاده میکنند زیرا نصب و جا به جایی آنها نسبت به سایر انواع سیستم تهویه مطبوع همچون دستگاه های پرتابل یا پنجره ای دشوارتر است.

خرید سیستم تهویه مطبوع دیواری برای کسانی مناسب است که:

 • مالک خانه هستند یا برای مدت طولانی از آن استفاده خواهند کرد
 • امکان داکت کشی و استفاده از سایر انواع سیستم تهویه مطبوع ندارند
 • به امکانات زیاد یا مختلفی نیاز دارند
 • میخواهند با جایگزین سازی کولرگازی های دیواری به جای پنجره ای ا زمسدود کردن پنجره و نور خورشید جلوگیری کنند.

در پایان

در این محتوا سعی کردیم تا با بررسی متداول ترین انواع سیستم تهویه مطبوع موجود در بازار به شما کمک کنیم تا بتوانید بر اساس نیازهایتان بهترین گزینه را انتخاب کنید و رضایتمندانه ترین خرید را داشته باشید. امیدواریم از این محتوا لذت برده باشید. لطفا نظرات و تجربیاتتون را درباره خرید و استفاده از انواع سیستم تهویه مطبوع با مجموعه ما به اشتراک بگذارید.

شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع وجزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصدر دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید.