کولر گازی حاره ای یا تروپیکال چیست و چه خصوصیاتی دارد؟
نحوه عملکرد کولر گازی حاره ای

کولر گازی حاره ای یا تروپیکال چیست و چه خصوصیاتی دارد؟

کولر گازی حاره ای یا Tropical یکی از نام هایست که ممکن است در هنگام خرید سیستم تهویه مطبوع به آن بربخورید. بنابراین اینکه سیستم تروپیکال چه خصوصیاتی دارد و برای چه مناطقی مناسب تر است یکی از سوالاتیست که در ذهن بسیاری از افراد بوجود می آید. همان طور که می دانید ایران کشوری با اقلیم های متنوع است و در بخش های جنوبی کشور و بخصوص در مناطقی با آب و هوای گرم و مرطوب میزان دما و شرجی بودن آن تا حد قابل توجهی افزایش می یابد. بنابراین کاهش رطوبت برای افزایش کیفیت زندگی و تامین آسایش یکی از مولفه های اصلی انتخاب یک سیستم تهویه مطبوع میباشد.

یکی از راه کارهای ارائه شده برای این موضوع عرضه کولر گازی تروپیکال میباشد. در این محتوا از زرین تهویه به بررسی بیشتر این سیستم و ویژگی های آن خواهیم پرداخت. پس پیشنهاد میکنم تا انتهای این محتوا همراه ما باشید…

کولر گازی حاره ای چیست؟

کولرگازی های تروپیکال معمولا زا نوع خاصی از کمپرسورها پشتیبانی میکنند که به شکل ویژه ای طراحی شده اند. این کمپرسورها قادرند که در شرایط محیطی بسیار گرم نیز فعالیت کنند به همین علت دمای شدید هیچ اخلالی در عملکرد آنها بوجود نمی آورد. این درحالیست که سیستم های تهویه مطبوع معمولی معمولا در شرایط دمایی نامساعد بهره وری و عملکرد مطلوبی ندارد و یا حتی در شرایطی عملکرد آنها به کلی مختل میشود.

همچنین میتوان به این مورد اشاره کرد که اغلب این سیستم ها از تکنولوژی اینورتر پشتیبانی می کنند. در محتوای مزایای کولر گازی اینورتر در برابر کولر های معمولی به طور کامل به برتری های سیستم تهویه مطبوع اینورتر پرداختیم. این تکنولوژی علاوه بر دادن قدرت بیشتر به کمپرسور برای فعالیت بهتر می تواند با داشتن یک ترموستات اتوماتیک به مصرف بهینه انرزی و کاهش هزینه های برق منجر شود. در نتیجه این سیستم می تواند تضمین کند که دمای محیط شما همیشه مطلوب خواهد بود.

کولر گازی حاره ای چیست؟

کولر گازی تروپیکال چگونه کار میکند؟

مکانیسم وارونگی در کولر گازی حاره ای تضمین عملکرد روان این سیستم ها است. بنابران شروع فعالیت آنها نیاز به صرف انرژی کمتری دارد. این سیستم ها با اینکه ظرفیت کمتری دارند اما نسبت به سیستم های تهویه مطبوع دیگر در مناطق متعدل و گرمسیری بین ۳۰ تا ۵۰ درصد در مصرف برق صرفه جویی میکنند. این درحالیست که سیستم های تهویه مطبوعی که فاقد این شرایط و کمپرسور اینورتر هستند؛ برای شروع کارشان نیاز به مصرف برق بیشتری دارند. و میزان نواسان دمایی بیشتری را در محیط بوجود می آورند.همین امر باعث بوجود آمدن احساس نارضایتی و عدم آسایش برای افراد حاظر در یک فضا میشود.

ویژگی و مزایای کولرگازی Tropical

بدون شک کولر گازی تروپیکال به نحوی طراحی شده است که نسبت به سایرمدل های مشابه مناسب کارکرد خاصی است. و همین عامل باعث شده تا ویژگی و مزایایی در آن بوجود بیاید که آن را نسبت به سایر مدل ها تبدیل به گزینه ای مطلوب کند. در اینجا به بررسی چند مورد از این ویژگی ها خواهیم پرداخت.

کمپرسور

همانطور که پیش تر اشاره شد، کمپرسورهای سیستم تروپیکال با مدل های معمولی تفاوت است و می تواند در مای پایین عملکرد بهتری نسبت به سایر مدل ها داشته باشد. به طور که یم توان گفت در صورت رسیدگی و سرویس به موقع این سیستم ها می توان انتظار طول عمر بیشتری برای آنها داشت.

به طور کلی می توان گفت که کولر گازی حاره ای قاب استفاده رد دمای بین ۲۰ تا ۶۰ درجه میباشد. کمپرسور بکار رفته رد این سیستم به طور معمول از نوع کمپرسور اسکرال یا پیستونی میباشد.

رطوبت گیر

یکی از مسائلی که در برخی از مناطق حاره ای وجود دارد هوای شرجی است. سطح استاندارد رطوبت هوا می تواند برای دستگاه تنفس مفید باشد. اما گذر این مقدار از حد توصیه شده می تواند آزار دهند باشد. ضمن اینکه رطوبت بیش از حد محیط می تواند سخارات بسیاری را بهمراه داشته باشد. یکی از آیتم هایی که رد کولرگازی های حاره ای بصورت ویژه مورد استفاده قرار میگیرد رطوبت گیر و یا همان حالت DRY در کولرهای گازی است. این مورد کمک میکند که هوا همواره تازه و مطبوع باشد و سطح کیفی آن را تا حد قابل توجهی افزایش میدهد.

تامین آسایش

وقتی صحبت از تامین آسایش میشود کولر گازی تروپیکال یکی از گزینه های پیشنهادی برای مناطق گرمسیر است. مدولاسیون ظرفیت از طریق کمپرسور موجود در این سیستم کمک میکند تا دمای اتاق در حد ثابت و مطلوبی بماند. این سیستم ها می توانند با عملکرد آرام و با تولید حداقل صدا بیشتر عملکرد را برای شما بهمراه داشته باشند.

ویژگی های کولر گازی تروپیکال

نکات خرید کولرگازی

اگر قصد خرید کولر گازی حاره ای یا هر نوع دیگر از کولرهای گازی را دارد ضروری است تا به مواردی به صورت ویژه توجه کنید.

  • حالت ها و قابلیت های سیستم های تهویه می تواند بر اساس مدل و یا قیمت آنها متفاوت باشد. شما می توانید با بررسی دقیق نیاز هایتان سیستمی را انتخاب کنید که بیشترین کارایی را برای شما داشته باشد.
  • یکی از مواردی که باید در انتخاب سیستم های تهویه به آن توجه ویژه ای داشت، محاسبه ظرفیت هوادهی سیستم و یا CFM میباشد. CFM شاخص میزان هوادهی سیتم تهویه مطبوع در هر دقیقه بنا به ابعاد فضا میباشد. ازین رو انتخاب ظرفیت مناسب برای سیستم های تهویه مطبوع بنابر ابعاد و شرایط محیطی نکته بسیار مهمی است که نباید از آن قافل بشوید.
  • میزان مصرف انرژی یکی از مواردیست که به عنوان یکیاز موارد آینده نگرانه باید درنظر بگیرید. معمولا سیستم هایی با گرید مصرف انرژی A یا A+ می تواند گزینه های بسیار بصرفه ای باشد.

در پایان

در این محتوا با بررسی نحوه عملکرد کولر گازی حاره ای و تفاوت و ویژگی های آن نسبت به سایر مدل ها به شما برای خرید سیستم های تهوهی مطبوع کمک کنیم. این نکته ر بخاطر داشته باشید که امروزه کولرهای گازی با توجه به تنوع بالایی که دارند برای شرایط محیطی مختلفی طراحی شده اند و مشخصات ویژه ای دارند. ازین رو بهترین کار در زمان خرید سیستم تهویه مطبوع بهره گیری از مشورت کارشناسان فروش و بررسی محصولات مختلف است. بنابراین می توان گفت اگر در مناطق حاره ای یا گرم سیری زندگی میکنید، کولر گازی تروپیکال (tropical) می تواند بهترین گزینه برای شما باشد.

شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع و جزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصدر دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید.

پیشنهاد میکنم برای استفاده از سرویس خدماتی تعمیرات لوازم خانگی یا سیستم های تهویه مطبوع در شهر مشهد با شماره ۳۷۰۲۲_۰۵۱ تماس بگیرید و یا از طریق سایت ۳۷۰۲۲ اقدام کنید.