معرفی ۴ گزینه برای استفاده از تهویه بدون کانال کشی
نحوه تهویه بدون کانال کشی

معرفی ۴ گزینه برای استفاده از تهویه بدون کانال کشی

تعیین کردن یک سیستم تهویه مناسب و استفاده از سیستم های جدید میتواند برای خانه های قدیمی و بدون داکت یا امکان کانال کشی بسیار مشکل باشد. به همین دلیل پیدا کردن یک راهکار مناسب برای تهویه بدون کانال کشی بسیار مهم و کاربردی است. به این دلیل که در اکثر خانه های قدیمی امکانی برای کانال کشی تهویه مطبوع درنظر گرفته نشده است و استفاده از برخی راهکارهای مدرن نیز میتواند پرهزینه و دشوار باشد. بنابراین بهتر است از راه های جایگزین و سیستم های تهویه بدون کانال کشی استفاده کرد.

در مقاله “۵ روش کاربردی و موثر تهویه اتاق بدون پنجره” به راهکارهای بهبود کیفیت هوا فضاهای بدون پنجره پرداختیم. اما در ادامه این محتوا از وبلاگ زرین تهویه به بررسی بهبود هوا در فضاهای بدون امکان کانال کشی و ارائه راهکارهای پیشنهادی خواهیم پرداخت. پس در ادامه همراه ما باشید…

۱: تهویه بدون کانال کشی با سیستم VRF

سیستم های VRF مخفف (Variable Refrigerant Flow) که به نام کولر چند پنله یا مولتی اسپیلت نیز معروف است، در بسیاری از پروژه ها مورد استفاده قرار میگیرد. این دستگاه انعطاف پذیری بالایی در نصب و اجرا دارد و آن را میتوان به شکل های مختلف در پروژه ها اجرا کرد. این سیستم ها میتوانند همانند یک سیستم تهویه مطبوع مرکزی عمل کنند با این تفاوت که نیازی به کانال کشی ندارند میتوانند در عین حال به چندین واحد داخلی بوسیله خطوط مبرد متصل شوند و فضا را تهویه کنند.

خطوط مبرد تهویه بدون کانال کشی نیاز به فضای زیادی ندارند و شما میتوانید با حداقل تغییرات در طراحی فضا از آنها استفاده نمایید. سیستم های VRF مزایای زیادی دارند و میتوانند به یونیت های متنوع مختلف متصل شوند و در عین حال عملکرد سرمایشی و گرمایشی داشته باشند. همچنین با استفاده از این سیستم ها میتوان دما را در فضاهای مختلف به شکل جداگانه کنترل کرد.

برای مشاهده محصولات سیستم تهویه مطبوع VRF و مشخصات بیشتر آنها از طریق فروشگاه زرین تهویه اینجا کلیک کنید.

تهویه بدون کانال کشی با کولر چند پنله

۲: سیستم تهویه پرتابل

یکی از بهترین و بصرفه ترین راهکارهای تهویه بدون داکت کشی استفاده از سیستم های تهویه پرتابل است. این دستگاه ها نیز میتوانند عملکرد سرمایشی و گرمایشی داشته باشند. علاوه بر اینکه شمامیتوانید به راحتی این سیستم ها را جابه‌جا کنید و از آن در فضاهای مختلف استفاده نمایید. اما تنها نکته در مورد این سیستم ها این است که محدوده تهویه آنها محدود به یک اتاق کوچک است و عملکرد آنها نیز میتواند کمی پر سر و صدا باشد. اما نصب این سیستم ها ساده است و تنها باید آن را با برق راه اندازی کنید و شلنگ تخلیه آنها را در محل مناسب قرار دهید.

۳: کولر گازی پنجره ای

کولر گازی یا اسپیلت پنجره ای نیز یکی از گزینه های پیشنهادی تهویه بدون کانال کشی است که امروزه به صورت گسترده مورد استفاده قرار میگیرد. این دستگاه میتواند گزینه خوبی برای خانه های قدیمی باشد و میتواند با حداقل تغییرات در فضای داخلی خانه و اشغال فضای زیاد بسیار کارآمد باشد. این کولرگازی پنجره ای با طراحی جمع و جور میتواند در فضای خارجی پنجره با استفاده از یک پایه نصب شود.

گفتنی است که تهویه بدون کانال کشی با استفاده از کولرگازی پنجره ای میتواند صدا ایجاد کند و مشابه دستگاه‌های پرتابل تنها در یک محدوده جوابگو باشد. علاوه بر اینکه قرارگیری این سیستم میتواند یکی از پنجره های شما را مسدود کند و مانع عبور نور و هوای تازه شود.

۴: مینی اسپیلت های بدون داکت

مینی اسپیلت های بدون داکت را میتوان یکی از محبوب ترین راهکارهای تهویه بدون کانال کشی شناخت. این سیستم ها از دو بخش یونیت داخلی و خارجی تشکیل شده اند. یوینت خارجی این سیستم ها در بخش بیرونی فضا متصل میشود و یونیت خارجی نیز بر روی دیوار قرار میگیرد و میتواند با عملکرد سرمایشی، گرمایشی دما را تعدیل و هوا را تهویه کند. برای اتصال دو یونیت به یکدیگر نیاز به ایجاد یک سوراخ بر روی دیوار است که خطوط برق و مبرد از آن عبور میکند.

مینی اسپیلت ها قابلیت های بسیار زیادی دارند که میتواند آنها را تبدیل به گینه های مناسبی برای تهویه هوا کند. امکاناتی مثل رطوبت زدایی، نصب آسان، زیبایی، آرایی مناسب و سایر قابلیت های مدیریتی که این سیستم ها به افراد ارائه میدهد؛ آنها را تبدیل به گزینه های مناسبی برای تهویه بدون کانال کشی کرده است.

در پایان

در این محتوا به ۴ گزینه پیشنهادی برای تهویه فضا های مختلف بدون نیازبه کانال کشی و یا داکت پرداختیم. امروزه بسیاری از فضاهای مسکونی، اداری، عمومی و واحد های تجاری امکانی برای استفاده از سیستم های برپایه داکت ندارند. و از این رو باید با شناخت سیستم های حرارتی و برودتی آسایش افراد را در این فضاها تامین کرد. به همین دلیل سعی کردیم در این محتوا از زرین تهویه با بررسی و معرفی برخی از سیستم های تهویه بدون کانال کشی به شما در داشتن انتخابی بهتر کمک کنیم. ممنون که تا انتها همراه ما بودید. لطفا نظرات و تجربیاتتون رو درباره کولرگازی بدون کانال با ما به اشتراک بگذارید.

شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع و جزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصدر دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید.