چگونگی کاربرد پکیج روفتاپ در صنعت تهویه مطبوع
کاربرد پکیج روفتاپ

چگونگی کاربرد پکیج روفتاپ در صنعت تهویه مطبوع

بررسی کاربرد پکیج روفتاب میتواند شما را در انتخاب نوع پکیج مد نظر راهنمایی کند‌. پکیج روفتاپ از دسته دستگاه‌های جدید در تهویه مطبوع هستند‌.

درباره‌ی پکیج روفتاپ چه میدانید‌؟ مهمترین اجزای این پکیج چیست‌؟ اساس کار و کاربرد پکیج روفتاپ چگونه است‌؟ روف تاپ یونیت از دستگاه‌های جدید در بستر صنعت تهویه مطبوع است که اساس کار آن بر اساس سیکل تبرید و ماده مبرد میباشد‌. با تیم زرین تهویه ایرانیان همراه باشید تا درباره‌ی کاربرد پکیج روفتاپ بیشتر آشنا شوید…

پکیج روفتاپ ( roof top unit ) چیست‌؟

قبل از بررسی کاربرد پکیج روفتاپ به چیستی آن خواهیم پرداخت‌. روف تاپ یونیت را میتوان ترکیبی از چیلر و هواساز دانست که برای تهویه مطبوع فضاهایی مثل ساختمانهای اداری و تجاری مورد استفاده قرار میگیرد‌. اساس کار این دستگاه با توجه به ترکیبی بودن با هواساز و چیلر‌، سیکل تبریدی تراکمی هوا خنک میباشد‌. همان طور که از نام روف تاپ یونیت مشخص است‌؛ این دستگاه بر روی پشت بام‌های آپارتمانهای اداری و تجاری‌، مساجد و حسینیه‌ها‌، رستورانها‌، سالن‌های کنفرانس‌، انبار‌ها‌، باشگاه‌ها و سینماها و … قرار میگیرند‌.

این یونیت‌ها با ایجاد گرمایش‌، سرمایش‌، تنظیم رطوبت‌ هوا و فیلتراسیون فضا میتوانند تهویه مطبوع فضا را به نحو احسن انجام دهند‌. این دستگاه‌ها چهار دریچه یا محفظه دارند که این دریچه‌ها شامل دریچه هوای تازه‌، هوای برگشتی به داخل یونیت‌،هوای برگشتی خروجی از پکیج‌، دریچه هوای خروجی از دستگاه به سمت ساختمان است‌. دریچه خروجی از دستگاه به ساختمان بر اساس نیاز میتواند باز یا بسته باشد و قابل تنظیم است‌.

کاربرد پکیج روفتاپ

اجزای پیکج روفتاپ چگونه است‌؟

این دستگاه شامل موارد زیر میباشد:

 1. تجهیزات رطوبت زنی
 2. فن
 3. فیلتر
 4. چیلر هوا خنک
 5. کویل گرمایش
 6. کویل سرمایش ( مبرد )

بطور کلی میتوان گفت در حالت دریافت بازده سرمایش از چیلر هوا خنک‌، مبرد به درون کویل DX فرستاده میشود تا فن با حرکت و سازوکار خود‌، هوای مخلوط را عبور دهد که این هوا شامل هوای تازه و برگشتی میباشد‌. این عبور هوای مخلوط از روی کویل باعث میشود که دمای هوا‌، کاهش بیابد‌.

اما برای دریافت بازده برتر گرمایشی‌، پکیج روف‌ تاپ میتواند به ۲ صورت عمل کند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت‌.

بازده گرمایش با کویل آب گرم: در این روش آب گرم از موتور‌خانه و یا پکیج دیواری به کویل گرمایشی وارد میشود و بعد از آن فن وارد عمل میشود تا با حرکات خود هوا از این کویل عبور کند و این گونه باعث میشود که دستگاه هوای عبوری را گرم کند و دمای آن را افزایش دهد‌.

بازده گرمایش با مشعل داخل دستگاه در کنار مبدل حرارتی‌: این روش نیز مانند روش قبلی است و کویل گرمایشی و فن نقش موثری دارند اما بطور کلی دیگر نیازی به موتور‌خانه و پکیج نیست‌.

بررسی نحوه عملکرد روف تاپ یونیت

بطور کلی کمپرسور پکیچ روفتاپ اغلب در انتهای کابین دستگاه قرار میگیرد و کویل‌های منشعب شده از کندانسور در اطراف این کمپرسور قرار دارند‌. اساس کار این دستگاه کاملا مشابه سیستم‌های تراکمی میباشد این گونه که در شروع کار مبرد شما با فشاری کم و اندک به کمپرسور وارد میشود و فشار و دما بر این مبرد افزوده میشود و سپس مبرد به کندانسور هوایی هدایت میشود‌. بعد از ورود مبرد به کندانسور‌، گرمایی که دارد را به هوای عبوری که از روی فن میگذرد‌؛ منتقل میکند‌.

بعد از این عمل مبرد از شیر ورودی پکیج از کندانسور خارج میشود و خنک میشود و در نتیجه مبرد شما از حالت مایع به گاز تغییر فاز میدهد‌. حالا برای افزایش فشار‌، ماده مبرد شما مجدد باید وارد کمپرسور شود و این سیکل ادامه پیدا کند.

مزایای پکیج روفتاپ

 1. کنترل این دستگاه بوسیله ترموستات میباشد.
 2. قابلیت نصب انواع PLC را دارا میباشد.
 3. قابلیت استفاده از هوای محیط را دارد.
 4. دستگاهی انعطاف پذیر است که میتوان برای دریافت بازده بهتر روف تاپ یونیت به آن اضافه کرد.
 5. از نظر ایمن بودن در برابر سرقت قابل بحث است چون بر پشت بام نصب میشود.
 6. از نظر سروصدا و آلودگی صوتی خیلی کم سروصدا است.
 7. از نظر هزینه نصب بر پشت بام بسیار اقتصادی است.
 8. از نظر تعمیر و نگه داری اقتصادی هستند.
 9. در نصب نیاز به لوله کشی‌های طولانی ندارند‌.

معایب پکیج روفتاپ

 1. تک وزن هستند.
 2. وزن زیادی دارند و بسیار سنگین هستند.
 3. کانال کشی بصورت F بر روی پشت بام دارند.

کاربرد پکیج روفتاپ

این دستگاه در دسته دستگاه‌های تهویه مطبوع قرار دارند و بصورت کانال‌دار و بدون کانال وجود دارند‌. این طراحی باید با توجه به نوع کاربردش انتخاب شود چون هر مورد کاربرد خاص خود را دارند‌. اما این نوع از پکیج‌ها را قطعا در اماکن زیر خواهید یافت‌:

 1. تالار‌های عروسی
 2. سالن‌های بزرگ نظیر همایش‌ها‌، سینماها و …
 3. سوله‌های ورزشی
 4. سوله‌های صنعتی
 5. سوله‌های کارگاهی
 6. کتابخانه‌ها
 7. موزه‌ها
 8. برخی بخش‌ها در بیمارستان‌ها

در پایان

ممنون که تا انتهای این مقاله با ما همراه بودید‌. در این مقاله به چیستی پکیج روفتاپ و کاربرد پکیج روفتاپ اشاره شد‌. اگر این مقاله برایتان کاربردی بوده است نظراتتان را برایمان بنویسید و اگر در این باره اطلاعات بیشتری دارید با ما به اشتراک بگذارید‌.

شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع وجزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصد دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید.