سیستم تهویه مطبوع VRV و تفاوت های آن با سیستم های VRF
سیستم تهویه مطبوع VRV

سیستم تهویه مطبوع VRV و تفاوت های آن با سیستم های VRF

آیا تا به حال نام سیستم تهویه مطبوع VRV را شنیده اید؟ امروزه بحث های بسیاری برای خرید بهترین سیستم تهویه برای پروژه های ساختمانی وجود دارد و یکی از جدیدترین گزینه های اجرایی سیستم های VRF یا VRV است. امروزه سیستم های مدرن تولید شده تهویه مطبوع دستخوش تحولات بسیاری شده اند تا بتوانند علاوه‌بر برطرف کردن نیز کاربران کمترین اثرگذاری و تخریبات طبیعت را داشته باشند. علاوه بر اینکه سیستم های جدید میتوانند سهم قابل توجهی را در کاهش مصرف انرژی داشته باشند.

فناوری هایی همچون سیستم های VRF یا VRV نیز از جمله این پیشرفت ها در صنعت تهویه است. در این محتوا از زرین تهویه به بررسی جامع سیستم تهویه مطبوع VRV و تفاوت های آن با سیستم VRF خواهیم پرداخت. پس تا انتها همراه ما باشید…

آیا سیستم تهویه VRF و VRV متفاوت‌اند؟

بسیاری از مردم و یا حتی کارشناسان فروش تصور میکنند سیستم تهویه VRF و VRV دو دستگاه جداگانه به منظور تهویه هستند. اما این ادعا کاملا نادرست است! این دو سیستم عملکردی مشابه یکدیگر دارند و تنها تفاوت آنها این است که به دو اسم مختلف شناخته میشوند. این سیستم ها برای اولین بار توسط شرکت پیشروی دایکین (Daikin) در اوایل دهه ۱۹۸۰ بر پایه کمپرسورهای اینوتر ساخته شد. این شرکت اصطلاح VRV مخفف (Variable Refrigerant Volume) را برای این فناوری به نام خود ثبت کرد و این نام تبدیل به یک علامت تجاری رسمی شد.

سپس سایر شرکت ها با تولید سیستم های مشابه نام VRF را بر روی آن قرار دادند و این نام را تدیل به یک اصطلاح رایج تر بین المللی کردند. بنابراین در نهایت میتوان به این نتیجه رسید که این دو نام در اصل به یک سیستم اشاره میکنند و تفاوتی بین این دو وجود ندارد!

عملکرد سیستم تهویه مطبوع VRV

به طور کلی دستگاه های VRV امکانات بسیاری را در اختیار مصرف کنندگان قرار میدهند و انعطاف پذیری بالایی در اجرا و خدمات رسانی دارند. به این طورت که میتوانند همزمان سرمایش و گرمایش مناطق مختلف را بنابر نیاز کاربران تامین کنند. این دستگاه شباهت های بسیاری با سیستم های تهویه مطبوع مولتی اسپیلت دارد. در این دستگاه‌ها یک کندانسور در فضای باز قرار میگیرد و به چندین اوپراتور متصل میشود. در سیستم های VRV جریان مبرد را میتوان برای هر اوپراتور داخلی به صورت جداگانه تنظیم کرد.

امکان تطبیق و سازگاری این دستگاه با شرایط بیرونی یکی از عواملی است که این سیستم ها را در مقایسه با چیلر و فن کویل تبدیل به گزینه های بهتری میکند. این سیستم ها از کمپرسور اینوتر اسکرول برای کار با ۴۸ واحد داخلی بهره میبرند و میتوانند عملکرد مطلوبی را از خود نشان دهند.

سیستم تهویه مطبوع VRV چیست

چه زمانی باید سیستم تهویه مطبوع VRVرا در اولویت انتخابتان قرار دهید؟

سیستم VRV را میتوان جزء فناوری های نوین و نوظهورمعرفی کرد. این دستگاه ها ساختار پیچیده ای دارند و کاربرد آنها بسیار گسترده است و میتوان باری انواع نیاز ها و فضاهای مختلف از آنها استفاده کرد. در ادامه به برخی از مواردی اشاره خواهیم کرد که میتواند این سیستم ها به اوین انتخاب شما تبدیل کند:

 • ساختمان هایی که طبقات زیادی دارند و یا وادهایی که در بالا ترین طبقه از ساختمان دارند. به این دلیل که این سیستم ها سازگاری بالایی برای اجرا در ارتفاع دارند.
 • فضاهایی که ظرفیت سرمایشی و گرمایشی مناسبی ندارند.
 • ساختمان های قدیمی که امکان تهویه بدون کانال کشی و استفاده از سایر دستگاه های تهویه برای آنها موجود نیست.
 • زمانی که سایر روش های تهویه ناکارآمد هستند و یا هزینه های عملیاتی بسیار بالا و غیر اقتصادی دارند.
 • ساختمان هایی که توزیع هوای نامناسبی دارند و یا نواسان دمایی زیادی در بخش های مختلف دیده میشود.
 • فضاهایی که نیازهای گرمایشی و سرمایشی بالایی دارند و در اقلیمی با نیازهای خاص قرار گرفته اند.

به طور کلی سیستم تهویه VRF و VRV را میتوان انتخاب خوبی برای ساختمان های کوچک و یا پروژه های بزرگ دانست. از این سیستم ها میتوان به خوبی در فضاهایی مثل مکان های عمومی، خدماتی، مسکونی و… بهره برد.

سیستم تهویه VRF و VRV

مزایای سیستم تهویه VRV :

یکی از مسائل مهم در تهیه یک فضای مطلوب و فراهم کردن آسایش و افزایش بهره وری پرداختن به کیفیت هوای محیط است. سیستم های جدید با توجه به کاهش اثرات ردپای کربن سعی در تامین هرچه بهتر نیاز کاربران را دارند. در ادامه به برخی از مزایا و برتری های سیستم تهویه مطبوع VRV میپردازیم:

 • این سیتم ها قابلیت اتصال به انواع یونیت های اخلی اعم از سقفی، توکار، انواع یونیت های کاستی، دیواری، سقفی و … را دارند بنابراینن دست شما از بابت انتخاب یونیت تناسب با طراحی فضا باز است.
 • کمپرسورهای هوشمند و اینوتر موجود در این سیستم ها کارایی بالایی دارند و می توانند مصرف انرژی را کاهش دهند.
 • سیستم تهویه VRF و VRV مطابق با استانداردهای ASHRAE ۱۵ و ۳۴ هستند.
 • این سیستم میتواند در عین حال به اتاق های کوچک و فضاهای کوچک به وبی خدمات رسانی کند.
 • این دستگاه‌ها میتوانند به طور همزمان عملکرد سرمایشی و گرمایشی داشته باشند.
 • واحدهای مربوط به سیستم تهویه مطبوع VRV را میتوان به صورت جداگانه و یا همزمان با بهره گیری از سیستم زون بندی تهویه، مدیریت و کنترل کرد.
 • نصب و اجرای این سیستم ها در صورت استفاده از یک گروه ماهر ساده است.

در پایان

در این محتوا سعی کردیم سیستم تهویه مطبوع VRV را مورد بررسی قرار دهیم و با بیان تفاوت آن با vrfبه شما در شناخت بهتر این سیستم و خصوصیات آن کمک کنیم. امیدواریم از این محتوا استفاده برده باشید. لطفا نظرات و تجربیاتتون رو با ما به اشتراک بگذارید.

شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع وجزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصد دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید.