نکات کاربردی کاهش مصرف انرژی سیستم تهویه مطبوع
کاهش مصرف انرژی سیستم تهویه مطبوع

نکات کاربردی کاهش مصرف انرژی سیستم تهویه مطبوع

کاهش مصرف انرژی سیستم تهویه مطبوع یکی از معضل های جدی برای افراد محسوب میشود. زیرا شناخت روش هایی که بتواند به کاهش هزینه های انرژی و حفاظت از محیط زیست منجر شود در حال حاظر از اهمیت ویژه ای برخوردار است. حقیقت امر این است که حال حاظر بسیاری از الگوهای مصرف ما اشتباه است و نتیجه آنها چیزی بجز هزینه های سرسام آور قبض آب یا برق نخواهد بود. ازین رو بهترین روش برای جلوگیری از ضررهای بیشتر یادگیری نحوه درست استفاده از وسایل است. ازین رو در این محتوا از زرین تهویه به بررسی کاربردی ترین راهکارهای صرفه جویی مصرف انرژی سیستم تهویه خواهیم پرداخت. پس در ادامه همراه ما باشید…

۱. دمای ایده آل‌تان را برای تابستان پیدا کنید

در نظر بگیرید که سیستم تهویه شما تا چه میزان در روز باید کار کند تا بتواند یک اتاق را خنک کند. این عامل تا حد زیادی بستگی به دستگاه و مناسب بودن یا نبودن آن برای فضای شما دارد. در مقاله “معرفی ۸ روش کاربردی برای خنک کردن خانه در تابستان” به برخی از راهکارهای موثر برای سپری کردن تابستان پرداختیم. به طور کلی کارشناسان توصیه میکنند بهترین گزینه آن است که تهویه مطبوع شما ۸ درجه سانتی گراد خنک تر از دمای فضای بیرونی باشد. این کار میتواند باعث شود تا بازدهی سیستم شما تا سطح قابل توجهی بهره وری بیشتری داشته باشد و از استهلاک دستگاه و اتفاقاتی همچون احتمال سایش و پارگی قطعات بکاهد.

رعایت این نکته میتواند به افزایش عمر مفید سیستم و صرفه جویی مصرف انرژی سیستم تهویه منجر شود. به طور میانگین میتوان گفت هر درجه سانتی گرادی که درجه سیستم تهویه شما از حد استاندارد بالاتر برود در حدود ۱۰ درصد به هزینه های جاری اضافه خواهد شد. این نکته را درنظر داشته باشید اگر سیستم تهویه مطبوع شما به طور کلی انتظارات شما را برآورده نمیکند و شرایط تعویض آن را ندارید می توانیداز سایر سیستم های خنک کننده مثل پنکه استفاده کنید.

۲. کاهش مصرف انرژی سیستم تهویه مطبوع در زمستان

مطابق نکاتی که درباره کاهش هزینه ها در فصل تابستان عنوان شد، برای فصل زمستان نیز بهترین راهکار پیدا کردن دمایی مناسب و استاندار و نگه داشتن دما بر روی یک مقدار قابل قبول میباشد. انتخاب یک سیستم گرمایشی مناسب برای زمستان میتواند به خوبی انتظارات شما برآورده کند. البته باید به این نکته نیز توجه کنید که هزینه های برق شما تا حدود زیادی به ابعاد و متراژ فضای شما بستگی دارد.

یک واحد تجاری کوچک با یک خانه چند خوابه از لحاظ مدت زمان لازم برای تهویه و گرم شدن تفاوت های زیادی داشته باشد. برای کاهش مصرف انرژی سیستم تهویه مطبوع در زمستان کافیست قانون تنظیم دمای خانه ۸ درجه بالاتر دمای بیرون را رعایت کنید. و راهکارهایی همچون عایق بندی خانه ها و استفاده از پنجره‌ها دوجداره را درنظر بگیرید.

صرفه جویی مصرف انرژی سیستم تهویه

۳. سیستم تهویه مطبوع مناسب با شرایطتان انتخاب کنید

پیدا کردن و خرید یک سیستم تهویه مناسب می تواند کار بسیار مشکلی باشد. زیرا شما باید تمامی جوانب را درنظر بگیرید تا بهترین نتیجه را در پایان بگیرید. اگر ظرفیت سیستم تهویه شما بر اساس فضا و نیازهای آن و همچنین درنظرگیری المان های مهمی همچون اقلیم زیادی کوچک یا بزرگ باشد می تواند به هدر رفت انرژی و سرمایه شما منجر شود. ازین رو همیشه به یاد داشته باشید که در زمان خرید باید دو مولفه کلیدی BTU یا ظرفیت سرمایشی و CFM یا ظرفیت هوادهی را درنظر بگیرید. پیشنهاد میکنم برای مطالعه اطلاعات بیشتر درباره کاردکرد هر یکی از آنها و جدول انتخاب ظرفیت مناسب برای هر متراژ برای نام هر یک از آنها کلیک کنید.

اینکه چه کولر گازی انتخاب میکنید به عوامل زیادی بستگی دارد که در نهایت برداشتن گام های دقیق و حساب شده به صرفه جویی مصرف انرژی سیستم تهویه مطبوع منجر میشود. به طور مثال اینکه برای چه مدتی از سال از آن استفاده میکنید، آیا این سیستم تهویه تنها وسیله برودتی و حرارتی شماست یا از سایر دستگاه ها نیز به عنوان کمکی در کنار آنها استفاده میکنید؟ زیرا اگر قصد داشته باشید از یک دستگاه به عنوان وسیله تهویه اصلی استفاده کنید باید قدرت و کیفیت بیشتری را برای آن درنظر بگیرید.

۴. سیستم تهویه را به درستی نصب و اجرا کنید

یکی از نکاتی که میتواند به بهره وری بیشتر و کاهش مصرف انرژی سیستم تهویه مطبوع منجر شود نصب اصولی دستگاه است. فرقی نمی کند که دستگاه مورد نظر شما یک کولر آبی و یا یک اسپیلت باشد. جا نمایی مناسب سیتم های تهویه مطبوع همیشه حرف اصلی را میزند. بنابراین بهتر است همیشه از نظر یک کارشناسان ماهر برای برای نصب این دستگاه ها کمک بگیرید. زیرا یک فرد آگاه میتواند به خوبی با آنالیز و بررسی محل بهترین مکان را برای اجرای دستگاه تهویه انتخاب کند تا فشار کمتری به دستگاه وارد شود. شمن اینکه گردش هوا و داکت کشی ها به بهترین صورت انجام گیرد.

۵. خانه تان را عایق بندی کنید

عایق بندی درست خانه ممکن است توسط بسیاری از افراد نادیده گرفته شود.در صورتی که عایق بندی مناسب می تواند از هدر رفت انرژی جلوگیری نماید و هزینه های گرمایش و سرمایش شما را تا حد قابل توجهی کاهش دهد. زیرا عایق ها میتوانند باعث جلوگیری از ازبین رفتن هوای مطلوب خانه شما و ورود هوای نامطلوب خارجی به فضای داخلی شوند. پس با این کار میتوانید دما ایده آلتان را حفظ کنید و از کارکرد بیش از حد دستگاهتان جلوگیری نمایید. این کار میتواند سهم قابل توجهی در صرفه جویی مصرف انرژی سیستم تهویه داشته باشد.

۶. توجه به برچسب مصرف انرژی

همه سیستم های تهویه مطبوع ا لحاظ مصرف انرژی با یکدیگر برابر نیستند. برچسب مصرف انرژی درج شده بر روی هر یک از این مخصوات میتواند به شما نمایش دهد که دستگاه شما تا چه میزان میتواند در کاهش مصرف انرژی سیستم تهویه مطبوع سهم داشته باشند. عموما سیستم های جدیدتر که از ترموستات اتوماتیک یا تکنولوژی اینورتر استفاده میکنند می توانند مصرف انرژی بهنیه تری داشته باشند. به این دلیل که شما میتوانید با تنظیم دما دستگاه بر روی یک عدد آن را مدیریت کنید تا به صورت خودکار خاموش و روشن شود. رتبه بندی مصرف انرژی راهکاری ساده و مطمئن برای مقایسه صرفه جویی مصرف انرژی سیستم تهویه مطبوع میباشد.

همچنین میتوان گفت که استفاده درست از عایق ها مثل پنجره های دوجداره یا مصالح مناسب میتواند علاوه بر صرفه جویی مصرف انرژی سیستم تهویه نقش عایق در برابر آلودگی صورتی را داشته باشد. و نویزهای اضافی را در محیط زندگی شما کاهش دهد.

کاهش مصرف انرژی سیستم تهویه مطبوع

در پایان

در این محتوا سعی کردیم تا با مورد بررسی قرار دادن راهکارهای کاهش مصرف انرژی سیستم تهویه مطبوع به شما برای صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش مخارج آن کمک کنیم. به یاد داشته باشید که همیشه خرید اصولی یک سیستم تهویه با درنظرگیری مشاوره افراد متخصص میتواند به راحتی و آسایش شما در آینده منجر شود. صرفه جویی مصرف انرژی سیستم تهویه در مصارف خانگی کار چندان دشواری نیست شما می توانید تنها با رعایت چند نکته ساده این تغییرات را در الگوی مصرفتان اعمال و از نتایج آن استفاده کنید.

شما می توانید جهت مشاهده انواع کولر گازی و سیستم های تهویه مطبوع به بخش محصولات سایت زرین تهویه مراجعه کنید. همچنین در صورتی که ساکن شهر مشهد هستید می توانید با مراجعه حضوری به فروشگاه زرین تهویه به صورت حضوری از مشاوره ماهر ترین مشاوره های این حوزه استفاده و اقدام به خرید کنید. برای مطالعه مقالات مرتبط بیشتر از وبلاگ زرین تهویه بازدید نمایید.