بررسی جامع سیستم تهویه مطبوع صنعتی
سیستم های تهویه مطبوع صنعتی

بررسی جامع سیستم تهویه مطبوع صنعتی

شناخت انواع سیستم های تهویه مطبوع صنعتی یکی از موارد تخصصی در حوزه دستگاه های حرارتی و برودتی می باشد. امروزه شما مکان یا حوزه ای را مشاهده نخواهید کرد که از دستگاه های تهویه مطبوع استفاده نکنند. زیرا اهمیت به کیفیت هوا یکی از مهم ترین مولفه های تامین آسایش کاربری است. و همین مورد بر روی میزان بازدهی افراد و کیفیت کار و زندگی آنان تاثیر گذار خواهد بود. در ادامه این مقاله به بررسی کامل انواع سیستم های متاسب برای تهویه مطبوع صنعتی و مولفه های مهم آن خواهیم پرداخت.

مولفه های تاثیرگذار در انتخاب تهویه فضاهای صنعتی:

 • در برخی از فضاهای صعنتی و کارخانه جات شاهد دود با بخار ناشی از سوختن مواد ، کارکرد دستگاه ها یا پخش مواد شیمیایی خواهیم بود. از این رو یکی از ویژگی های دستگاه های تهویه مطبوع صنعتی را می توان قدرت تصفیه و کنترل پخش دود های ناشی از فعالیت های مختلف دانست.
 • یکی از اصلی ترین وظایف هر سیستم تهویه مطبوع قابلیت کنترل دما و رطوبت محیطی می باشد. فضا های صنعتی به دلیل تجمع جمعیتی بالا و فضای گسترده کاری بیش از هر محیط دیگری نیاز به پشتیبانی قوی از سوی دستگاه های تهویه برای گردش هوا و کنترل درجه حرارت دارند.
 • از دیگر مولفه های مهم برای یک تهویه مطبوع صنعتی قابلیت کار در ساعات زیاد می باشد. اغلب کارخانه جات یا تولیدی ها چندین روز در هفته و در ساعات طولانی فعالیت دارند. از این رو کشش دستگاه انتخابی برای این فضا ها بسیار حائز اهمیت است.
 • صدایی که توسط دستگاه های تهویه ایجاد می شود یکی از معیار های مهم در انتخاب آنها می باشد. زیرا برای فراهم ساختن محیطی بهتر برای کارکنان باید آلودگی صوتی حاصل از کار ماشین آلات و دستگاه ها را به حداقل رساند.
 • کنترل رطوبت یکی از موارد مهم در انتخاب سیتم تهویه مطبوع می باشد. از آنجایی که تمامی دستگاه ها و لوازم موجود در کارخانه جات و محیط های صنعتی گران قیمت و با ارزش می باشد، حفظ و نگه داری آنها در برابر عوامل رطوبتی بسیار مهم است. زیرا این عامل می تواند موجب تاثیرات جدی بر طول عمر مفید این دستگاه ها شود.

انواع سیستم های تهویه مطبوع صنعتی

به طور قطع فضا های بزرگ و تخصصی صنعتی و کاری نیازمند استفاده از چند نوع سیستم تهویه می باشند. ازین رو دستگاه های مورد نیاز برای این فضا ها را می توان در چند دسته تقسیم کرد. که در ادامه به بررسی هر یک از این موارد می پردازیم.

 1. سیستم های ایجاد کننده برودت و حرارت برای کنترل دمای محیط
 2. سیستم های توضیع کننده هوا همراه با فیلتراسیون و تنظیم رطوبت محیطی
سیستم های تهویه مطبوع صنعتی

سیستم زنت:

در محتوای “تحلیل جامع سیستم زنت،ویژگی و کاربرد های آن” به طور کامل به بررسی این نوع از سیستم تهویه پرداختیم ازاین نوع دستگاه میتوان برای کارگاه ها و یاسوله ها بهخوبی استفاده نمود. یکی از مزایای قابل توجه این نوع از دستگاه ها امکان عمبکرد سرمایشی و گرمایشی میباشد. کارکرد کلی این سیستم ها میتوان به کولر آبی تشبیه کرد هرچند سیستم زنت قابلیت ها و عملکرد گستره تری دارد.

چیلر:

چیلرهای یکی از گزینه های مناسب به عنوان سیستم های تهویه مطبوع صنعتی محسوب میشوند. به این دلیل که تفاوت ظرفیت های چیلر به شما این امکان را میدهد که بسته به ابعاد فضا و نیاز های آن مدل مناسب را برای کارتان انتخاب کنید. تا محیط شما به بهترین شکل تهویه شود. چیلرها میتوانند در عملیات های سرمایشی، گرمایشی و رطوبت زدایی نقش خوبی را ایفا کنند و با استفاده از داکت بندی ها و کانال کشی به خوبی فضای بزرگی را پوشش دهند.

این سیستم ها انواع مختلفی از جمله چیلر هوا خنک و چیلر آب خنک دارند که هر کدام را میتوان بسته به نیاز و مشخصات انتخاب نمود. شما میتوانید برای مشاهده انواع مدل های چیلر و کارکرد آنها اینجا کلیک کنید.

سیستم تهویه مطبوع مرکزی:

سیستم تهویه مطبوع مرکزی یا central air conditioner یکی دیگر از مدل هاییست که جهت تهویه مطبوع صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد. هواساز ها و اسپیلت ها از متداول ترین انواع سیستم های مرکزی میباشند که امروزه میتوان یافت و هر کدام از این سیستم ها میتوان بر اساس نوع فضا انتخاب نمود. سیستم های تهویه مطبوع مرکزی میتوانند بهره وری بالایی داشته باشند و نیازهای افراد رادر طول زمان برآورده نمایند.

تفاوت های سیستم های تهویه مطبوع صنعتی با دستگاه های خانگی

 • به طور کلی سیستم های تهویه مطبوع صنتی بزرگتر هستند
 • یونیت خارجی در اغلب مواقع بر روی پشت بام قرار میگیرد.
 • سیستم ها معمولا به صورت سفارشی طراحی میشوند و مشخصات قوی تری دارند.
 • تجهیزات معمولا به صورت مدولار نصب میشوند.
 • این سیستم ها مکانیسم پیچیده تری دارند.
 • معمولا دارای چندین زه کشی و تشت هستند.

در پایان

در این محتوا سعی کردیم تا با بررسی سیستم های تهویه مطبوع صنعتی و انواع آن به شما در شناخت بهتر این سیستم ها و مشخصات آنها کمک کنیم. امیدوارم ا زاین محتوا لذت برده باشید. لطفا نظرات و تجربیاتتون رو با ما به اشتراک بگذارید.

شما می توانید برای مشاهده انواع سیستم های تهویه مطبوع و جزئیات آنها به بخش فروشگاهی زرین تهویه ایرانیان مراجعه کنید. و یا برای مطالعه مقالات بیشتر از وبلاگ ما دیدن نمایید. در صورتی که قصد دریافت مشاوره و اجرای پروژه دارید می توانید با شرکت زرین تهویه در شهر مشهد تماس بگیرید و یا با مراجعه حضوری به فروشگاه، از تکنسین و متخصصان این حوزه مشورت بگیرید